
Vzpomínková akce se uskuteční v Beřovicích a ve Slaném s následujícím programem:
14.00 vojenský pietní akt na hřbitově v Beřovicích, za účasti čestné jednotky Armády ČR a roty NAZDAR v historických čs. uniformách.
15.00 Městské centrum Grand ve Slaném, salónek ve 2. patře
Vzpomínková akce. Na závěr prezentace a křtu knihy proběhne videoprojekce filmu Navzdory osudu (50 minut, režie Jiří Vondrák, ČT Brno 2003)
Pravomil Raichl, jehož jméno nese ve Slaném jedna z ulic v areálu bývalých kasáren, se narodil 31. 1. 1921 v obci Skůry. Do školy chodil v Hobšovicích, ve Zlonicích, navštěvoval lesnickou školu, kterou nedokončil.
Při pokusu dostat se k čs. zahraniční armádě byl Maďary v roce 1940 uvězněn. Po dalším neúspěšném pokusu byl sovětskými pohraničníky zadržen a odsouzen do sibiřských lágrů NKVD.
Z Gulagu v prosinci 1941 propuštěn do Buzuluku, kde byl prezentován 8. 2. 1942. Svobodníkem se stal 18. 7. 1942. Jako samopalník se zúčastnil všech bojů o pravobřežní Ukrajinu, počínaje Kyjevem a Bílou Cerkví. Poté všech fází Karpatsko-dukelské operace.
Vícekrát bylo vyznamenán. K 9. 5. 1945 sloužil v hodnosti podporučíka pěchoty v záloze u 1. čs. brigády. Bojoval proti nacismu, a po jeho porážce proti Gottwaldovu komunismu. S Raichlem jsou úzce spjaty okolnosti předúnorové tzv. Mostecké špionážní aféry, ve které se stal jedním z čelných aktérů.
11. 5. 1948 senát Krajského soudu v Praze na Pankráci vynesl tři rozsudky smrti. Mezi nimi i pro Pravomila Raichla, jako duchovního vůdce. Trest byl změněn na doživotí. Z vězení v Leopoldově se mu v lednu 1952 podařilo uprchnout do Západního Německa, kde pokračoval jako zpravodajský důstojník Čs. strážní roty.
V roce 1954 odešel z armády. Dále žil v USA. Po listopadu 1989 pravidelně navštěvoval svou vlast, svůj rodný kraj, své kamarády. V říjnu 2000 byl prezidentem Havlem vyznamenán Řádem Bílého lva.
Spoluinicioval žalobu proti bývalému vojenskému prokurátorovi dr. Karlu Vašovi. Avšak soud jednoho z největších zločinců osvobodil!
Ve jménu desítek obětí se Pravomil Raichl rozhodl k demonstrativnímu činu – veřejně potrestat Vaše fyzickou likvidací... K svému činu si vybral symbolické datum 25. 2. 2002. Avšak v ten den Pravomil Raichl zemřel…
Jaroslav Čvančara a Pavel Bartoníček
Žádné komentáře:
Okomentovat
Děkujeme za Váš příspěvek. Občané Města Slaného