úterý 23. ledna 2018

Dny italské kultury ve Slaném

Téma italské historie a kultury nemůže během jednoho týdne obsáhnout vše, co je pro Itálii typické. Sama země se občas zdá být naprosto nesourodá. Co je typické na jihu, je zcela cizí v severní části země a naopak. I pro nás ve Slaném, ale i v naší vlasti obecně, se názory na zemi vyplňující Apeninský poloostrov zcela liší.

Jedni vzpomínají na Drupiho, Ricchi e Poveri či Adriana Celentana, jiné oslovuje Gianna Nannini, Brokendolls nebo Five ways to Nowhere. Další se těší na italské pláže, zatímco druzí pravidelně navštěvují Alpy či Dolomity. Někteří mají rádi italský ležérní přístup k životu, jiným se zdá poněkud nezodpovědným.
Někdo oceňuje založení našich legií na italské frontě během světové války, jiný připomíná věrolomnou zradu roku 1915, nebo italskou vinu na Mnichovské dohodě z podzimu 1938. Co člověk, to možný názor. Stejně jako celá řada témat z historie (protektorátní vládní vojsko a jeho nasazení v Itálii 1944 – 45, polní maršálek Radecký a bitvy u Custozy a u Novary, pobyty Karla IV. V severní Itálii či proslulá cesta do Říma u příležitosti jeho císařské korunovace).

Italské stopy byly ve Slaném patrné ostatně i v loňském roce. Při Mistrovství Evropy mládeže a juniorů v boulderingu, které se konalo mezi 14–16. září 2017 se účastnilo 15 závodníků z Itálie, z nichž 3 se v různých kategorií probojovali do finále. Kategorie A muži - Matteo Manzoni 4. místo, kategorie B muži - Davide Marco Colombo 4. místo, kategorie Juniors ženy - Giulia Medici 5. místo.

Sportovní stopy nechává též Slaný v Itálii. Mladé basketbalistky BC Slaný se v polovině července 2017 účastnily mezinárodního turnaje ve města Fermo, ležícím ve střední Itálii. Probojovaly se do semifinále a zanechaly na zde skvělý dojem. V letošním roce chtějí naopak tým ASD Basket Fermo přivítat v létě u nás ve Slaném. Rovněž hokejová přípravka HK Lev Slaný bude naše město representovat v Itálii. Mezinárodní turnaj ve městě Pinzolo se koná v termínu 6–8. dubna letošního roku, shodou okolností právě při začátku slánského italského týdne.

Dny italské kultury ve Slaném se budou konat od 6. do 13. dubna. Ve chvíli psaní tohoto článku jsou ještě některé akce ve stádiu přípravy a detailního dojednávání. Bylo by zbytečné, zveřejnit pouze dílčí část programu. Ten bude připraven nejpozději počátkem března a bude též vytištěn na samostatném letáku.

Chci poděkovat všem, kteří se podělili o své nápady a náměty a těším se na společné setkávání při akcích během italského dubnového týdne po velikonočních svátcích.

Pavel Bartoníček, uvolněný člen rady města, který děkuje svým voličům za přízeň

Článek je v drobně upravené podobě zveřejněn též na FB Slaný

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkujeme za Váš příspěvek. Občané Města Slaného