neděle 22. října 2017

Pár střípků k volbám od slánského kandidáta parlamentní strany STAN

Je po volbách a za to jsem moc rád. Věnoval jsem jim více času a energie, než si vzhledem k pracovním potřebám mohu dovolit. Na druhé straně - stačilo o pár tisíc hlasů méně a ANO + Okamura + KSČM měly ústavní většinu.  Pak že nezáleží na každém hlasu.


Z výsledku voleb jsem plný obav. Domnívám se, že ANO není demokratická strana a že nemá vhodné lidi na řízení státu. Nechci ale předčasné volby. Vyhrálo na celé čáře a mělo by převzít plnou vládní odpovědnost. Když  bude Česko příští 4 roky vzkvétat a zůstane svobodnou zemí, tak se omluvím.

Jan Farský i Vítek Rakušan odmítají  koalici s ANO, takže skoro nemá cenu psát, že bych po podpisu koaliční smlouvy okamžitě ze STANu vystoupil, ač jsem  STANařský srdcař.

Netuším, jaký je plán našeho vedení pro případnou podporu menšinové vlády ANO. Chtěl bych, abychom takovou menšinovou vládu umožnili. Neexistuje žádná možnost sestavit koalici demokratických stran. ANO jasně zvítězilo, ostatní strany jsou v dalekém odstupu.  ANO zatím nečiní žádné jednoznačné kroky, které by znemožňovaly příští  souboj u volebních uren. Pokud tak nebude činit ani nadále, je třeba vyslyšet hlas voličů.

Pro STAN dopadly volby výborně. S lidovci jsme se rozcházeli koncem července. Na naší první a zároveň poslední krajské koaliční schůzce jsem se dostal do konfliktu s jejich krajským lídrem  Ivanem Gabalem. Byl jsem označen za tvrdé jádro  STANu, které nevnímá realitu, když nechci jako přívažek na jejich kandidátku. Stejně prý moc hlasů STAN nepřinese.

Patřil jsem k těm, který na jaře přesvědčoval STANaře o smyslu koalice s lidovci. Při vyhlašování výsledků jsem byl rád, že dostali nad 5%. Musím ale přiznat, že cítím škodolibou radost z toho, že Vítek Rakušan a Věra Kovářová jsou se silným středočeským mandátem v parlamentu, zatímco v položce Střední Čechy je u lidoveckých poslanců nula. Snad tam konečně dostanou prostor mladší tváře, které nevyděsí pár průzkumů.

STAN si vyzkoušel ohromné vzepětí sil  a dokázal během 3 měsíců udělat kampaň, která ho dostala do sněmovny. Tištěné noviny nás v průzkumech buď ignorovaly nebo posílaly do propadliště. Každý z nás mnohokrát slyšel, jak je jim  STAN sympatický, ale aby hlas nepropadl, tak bude dotyčný volit někoho jiného. Nebýt těchto obav, máme o několik procent víc. Na kdyby se ale nehraje. Máme 6 poslanců, řadu senátorů, vynikající  krajské zastupitele a díky volebnímu výsledku jsme i ve velmi dobré finanční kondici. Záleží jen na nás, jak letošek  dokážeme za 4 roky vylepšit.

Na závěr mi dovolte pár soukromých pocitů. Nejsem profesionální politik a neplánuji se jím stát.  Měl jsem strach, jestli jsem kandidátce  něco platný. Lidé mne moc neznají a byl jsem obklopen samými starosty. Když jsem po návratu z volebního štábu zjistil, že jsem v  preferenčních hlasech na jejich úrovni, bylo to hodně milé překvapení. Zakroužkovala mne  spousta lidí, které asi potkávám po městě. A také 13 voličů v Kolíně - netušil jsem, jak jsem v této odlehlé krajině populární. :) Moc děkuji.

A i když jsem neformální člověk, neodpustím si klišé na závěr. Vnímám nečekanou podporu jako velký závazek.  Politika mi bere spoustu času a nervů. Jenže když si čas a nervy ušetřím sám, naložím ještě více na bedra lidí, kterých si vážím, nebo otevřu další prostor pro ty, kterých si nevážím ani trochu.

A hlavně - zůstaňte věrní sami sobě a svým zásadám, ať už jste volili kohokoliv.

Miloslav Nič
STAN
Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkujeme za Váš příspěvek. Občané Města Slaného