sobota 7. října 2017

Na kávě ve Slaném s čtyřkou kandidátky STANu - starostou Nymburka Pavlem Fojtíkem

Po setkání s dvojkou kandidátky Věrou Kovářovou  (Na skleničce ve Slaném s poslankyní Věrou Kovářovou (STAN)
) a s jedničkou kandidátky Vítem Rakušanem (Na pivě ve Slaném s Vítem Rakušanem (STAN) - o ubytovnách, Estonsku i 9. měsíci těhotenství) přijel do Kavárny Prostor starosta Nymburka Pavel Fojtík, čtyřka kandidátky STANu v Středočeském kraji.


Pavel Fojtík je místopředsedou Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Středočeského kraje a vystudovaným historikem, nepřekvapí tedy, že se značná část hovoru točila okolo kultury.

Nymburk a Slaný jsou města podobné velikosti a mají  obdobné radosti i starosti.  K velkým starostem patří doprava. Nymburk čekal mnoho let na obchvat, a když se konečně dočkal, tak osobní doprava natolik zhoustla, že obchvat  jen odlehčil městu od nákladních automobilů, ale všechny problémy zdaleka nevyřešil.K radostem samozřejmě patří kulturní vyžití. Tak, jako máme u nás např. Hudbu na náměstí, pořádají v Nymburce řadu kulturních akcí, na který je vstup zdarma. Shodli jsme se na tom, že na kulturu nelze nahlížet jako na podnikatelskou aktivitu a je dobré, že naše města obdobné akce významně podporují. Sdílíme i návštěvnické neúspěchy, např. folklorní vystoupení mají problémy s návštěvností i jinde než ve Slaném.

Nymburk rovněž pořádá historické konference, dokonce původně inspirované naší sérií konferencí  Slaný a Slánsko ve XX. století. Na návštěvnosti je znát, když se téma týká přímo města. Každé město má řadu patriotů, a tak lokální témata nejvíce táhnou.Velmi pozitivní je zájem čtenářů o knížky v městských knihovnách. Nymburk v posledních letech zaznamenal významný nárůst počtu čtenářů, ve Slaném se také daří, zřejmě to s čtenářskou gramotností nebude tak zlé, jak se v novinách píše.

Docela dlouho jsme diskutovali, jak můžeme dostat do Slaného turisty. Praha a několik dalších měst, jako je Český Krumlov,  jsou turisty přesyceny, zatímco v našich městech bychom více turistů přivítali. Shodli jsme se na tom, že lákat zahraniční turisty není vůbec jednoduché. Dnešní turisté přijíždějí s určitou představou, chtějí si vyfotit pár nejslavnějších zajímavostí, a značnou část z nich vlastně nic jiného nezajímá. Důležitá je dlouhodobá spolupráce s turistickými agenturami, ale ani při velmi dobrých vztazích není úspěch zaručen.Pro města našich možností může být zajímavější domácí turistika. Lidé začali cestovat po Čechách více než dříve a jsou často překvapeni, jak mnoho pěkných a zajímavých míst mohou navštívit třeba v našem okolí.  Po skončení diskuze jsme se ještě prošli centrem Slaného. Myslím, že turistům by se tady líbilo stejně jako Pavlovi Fojtíkovi.
Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkujeme za Váš příspěvek. Občané Města Slaného