čtvrtek 26. října 2017

Historická konference ve Slaném již podesáté

Ačkoli někteří jedinci ještě diskutují politické události, spojené s volbami do Parlamentu ČR, život a historie jdou dál svým tempem. Proto mi dovolte pozvat vás na jubilejní 10. ročník historické konference. Koná se v sobotu 4. listopadu 2017 v přednáškové aule slánského gymnázia pod názvem „Všude žijí lidé - Slaný a Slánsko ve XX. století“. Pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje Ing. Jaroslavy Pokorné Jermanové ji organizuje spolek Wotrubia, Gymnázium Václava Beneše Třebízského, Královské město Slaný a Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně.

Konference začíná tradičně v 9.00 hodin, ukončení je plánováno na 16.00 hodin. Program bude rozdělen do dvou bloků (9.00 –12.00, přestávka na oběd, 13.00 – 16.00), během kterých bude dostatek prostoru na dotazy a diskusi, včetně přestávek na občerstvení. Moderování se ujme PhDr. Zdeněk Kuchyňka, ředitel kladenského muzea.

Letošní ročník nabídne opět zajímavá a dosud nezpracovaná témata, přednesená renomovanými historiky:
  •  Lubor Kunc - Dr. Kurka a rakousko-uherská Kriegsmarine v Číně 1900-1914 
  • Michal Plavec - Letec Velké války Maxmilian Hesse 
  • Mgr. Tomáš Jakl - Slánští rodáci v Londýně za první světové války 
  • ThDr. Jaroslav Hrdlička - Filosofie dějin diplomata první republiky, historika prof. Vlastimila Kybala 
  • Mgr. David Hubený - Příslušníci Cyklistického praporu 1 před československými meziválečnými vojenskými soudy 
  • Bc. Luboš Marek - Prohřešky četníků na Slánsku za první republiky 
  • Mgr.Zdenko Maršálek - Z nepřátelské do naší uniformy: Vojáci wehrmachtu ze Slánska jako dobrovolníci československé zahraniční armády. 
  • PhDr. Milan Bárta - Případ Stuchlík a spol. - politický proces ze Slánska 
 Ve sbornících ediční řady „Historie Slánska ve XX. století“ se mohou zájemci seznámit s příspěvky, které zazněly během prvních osmi ročníků. Nově vydaný sborník z loňské konference „Slaňáci ve světě - Slaný a Slánsko ve XX. století“, bude slavnostně představen veřejnosti právě na závěr letošní historické konference.

Zájemci o historii našeho regionu, pestré osudy jeho rodáků i obyvatel ve dramatickém 20. století jsou srdečně zváni. Vstup zdarma.

Pavel Bartoníček, uvolněný člen rady města a předseda organizačního výboru konference 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkujeme za Váš příspěvek. Občané Města Slaného