pondělí 4. září 2017

Vít Rakušan - čtvrtek 7. září - 19:00 - pivnice Továrna (Na skleničku se STANem)

Jak jsem psal v v jednom z minulých příspěvků, rozhodl jsem se zvát do Slaného kandidáty STANu. Na plakátech a režírovaných shromážděních má úžasné kandidáty každá strana, ale v improvizovaných rozhovorech se schopnosti a znalosti předstírají mnohem obtížněji.

Minulý týden jsme přivítali  dvojku na kandidátce STANu pro středočeský kraj, poslankyni Věru Kovářovou. Jak píšu v posledním příspěvku, nakonec se zdržela 3 hodiny a probrali jsme všechno možné, od Babiše po Malíkovice. 


Nepochybuji, že druhé posezení v pivnici Továrna ve čtvrtek 7. září od 19:00 bude stejně milé a poučné. Tentokrát přijede jednička na středočeské kandidátce STANu, Vít Rakušan, první místopředseda STANu, starosta Kolína a statutární náměstek hejtmana našeho kraje.

S Vítem Rakušanem jsem strávil hodně času - na sněmech STANu, zasedáních krajských výborů či ve velmi, ale opravdu velmi neformálním prostředí. Proto mohu zodpovědně prohlásit, že jeho soukromé názory se neliší od názorů veřejně prezentovaných, když jednou něco slíbí, tak to dodrží a navíc je s ním legrace.

Ve Slaném bude během poslední doby potřetí a návštěvníci předchozích setkání odcházeli velmi spokojeni. Nepochybuji, že u dobrého piva či jídla si popovídání užijete ještě více.

Pokud hledáte témata k čtvrtečnímu rozhovoru, doporučuji nedávno publikovaný rozhovor: Vít Rakušan: Bude-li to nutné, necháme vládnout ANO, SPD a komunisty, ve kterém mluví Rakušan tak, jak ho znám, např:

 • Proč jste si pro svou politickou kariéru vybral právě hnutí STAN?
  • Co se mi na hnutí líbí a nikdy se mi líbit nepřestane, je to, že jsem nikdy nemusel vytvářet žádné kliky, partaje ani nátlakové skupiny. Člověk se vlastní iniciativou dopracuje poměrně vysoko. Což si myslím, že v některých klasických stranách i jiných hnutích úplně možné není.
 • Kolín ... přesto, že jste dělali i nepopulární kroky kvůli obrovským dluhům města, lidé vám evidentně věřili. Druhé volby už byly vaší spanilou jízdou, je to tak?
  • Byť investic kvůli dluhu nebylo tolik, další volby už jsme získali 64 % hlasů, což bylo v rámci České republiky rekordní. A najednou jsem byl i já uvnitř politiky. 
 • Takže do politiky jste vážně šel jen proto, abyste věci změnil? 
  • Přivedlo mě tam naštvání a pocit, že minimálně na lokální úrovni, kde jsem začal, by člověk měl svět kolem sebe pozitivně měnit, pokud si myslí, že na to má sílu a inteligenci. Totéž mě vede i teď. Myslím si, že ve společnosti jsou tendence, které jsou nebezpečné. Nechci, abych v nich vyrůstala má dcera. V říjnu čekáme druhé dítě a já zkrátka chci, aby mé děti ani kus svého života v našich podmínkách nezažily nic jiného, než svobodu. Byť to zní epicky, tak to je pro mě opravdu největší motivace. 
 • Je načase nechat lidi žít s tím, koho si zvolili, byť by ve vládě byli třeba i komunisté nebo radikální strany? 
  • Ta volba bude strašně těžká. Náznaky a znamení, že by to se společností nemuselo být dobré nebo stejné, jako je teď, tu jednoznačně jsou. Doufám, že názory a subjekty, které ve volbách uspějí, se nenechají koupit mocí či kompromisem. Ale jak říkám, bude to těžké. Nejenom kvůli tomu, že strany budou pragmatické. Ale také kvůli tomu, že se v nich může vzbudit zodpovědnost. A dilema, jestli pustit vládu SPD, komunistů a hnutí, o kterém nevím, zda má program? To je velké dilema.
 • Přímá otázka a věřím v přímou odpověď: Jak se k tomu postaví hnutí STAN?
  • Bavili jsme se o tom už i s kolegou Farským. Došli jsme k názoru, že už přeci nejsme na krajích. Za hnutí STAN tedy ve shodě s naším lídrem prohlašuji, že jsme dospěli k bodu, kdy říkáme, že tady čtyři roky necháme vládnout ANO, SPD a komunisty. S nadějí v to, že je o co hrát z opozice a že je třeba ukázat, že takoví lidé tu vládnout nemohou. Ale uvidíme, jak to volby narýsují. Třeba to dopadne překvapivě jinak, než si teď myslíme.

Miloslav Nič

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkujeme za Váš příspěvek. Občané Města Slaného