úterý 12. září 2017

Na pivě ve Slaném s Vítem Rakušanem (STAN) - o ubytovnách, Estonsku i 9. měsíci těhotenství

Poslední den srpna jsme si v pivnici Továrna povídali s dvojkou na kandidátce STANu, paní poslankyní Věrou Kovářovou, a myslím, že je z mého článku zřejmé, jak příjemný večer jsme prožili.Setkání s Vítem Rakušanem, jedničkou kandidátky a populárním starostou Kolína, bylo stejně vydařené. Ukazuje se, že Vít Rakušan je nejen velmi dobrý starosta, ale také intuitivní velmistr politického marketingu. Draze placené zahraniční agentury konkurenční strany nevymyslely nic lepšího, než že hlavního kluka z plakátu před volbami ožení.

V rozpočtu středoškolského učitele a starosty přece jen významný počet nul chybí a tak si zahraniční PR agentury nemůže dovolit. Tento handicap však mistrně nahradil dlouhodobou vizí a tak na začátek října objednal někde tam nahoře termín porodu.

Do Slaného přijel i se svou krásnou manželkou, tedy úplně přesně, manželka Marie sem autem zbývající členy rodiny, toho politického i toho na svět se deroucího, dovezla. Provoz na slánských silnicích se jim předvedl v plné síle, takže si můžeme být jistí, že na kraji o našich problémech vědí.


Samozřejmě jsme se nebavili jen o rodinných záležitostech nebo si jen nestěžovali na dopravu, ale jako při správném hospodském posezení jsme hodně času strávili politikou. O názorech Víta Rakušana si můžete přečíst v řadě článků a rozhovorů (opravdu v nich píše či odpovídá tak, jako na pivě ve Slaném nebo i v ještě větším soukromí) a v pátek si ho také můžete poslechnout v předvolební debatě na ČT24. Proto se zmíním jen o několika tématech.


Hodně času jsme cestovali Estonskem. Rakušan tam byl před několika měsíci s Farským na výzvědách. Sice si postěžoval, že Farský naplánoval, jak je jeho zvykem, tolik schůzek, že vůbec nezbyl čas na soukromé poznávání, ale jinak to prý byl zážitek z jiného světa. Estonci jsou světová špička v elektronizaci a otevřenosti státní správy a tak spousta věcí, které se v Čechách berou jako velký pokrok, je v Estonsku minimálním standardem a to, co se s velkou námahou podařilo v Čechách prosadit v několika městech či úřadech, zabezpečuje na mnohem vyšší úrovni stát. Estonci mají spočítané, že díky tomu ušetří každoročně spoustu miliard. V Čechách by obdobné úspory ušetřily na STANem slibované razantní navýšení platů učitelů, a ještě by zbylo na další výdaje.

Slaný a Kolín mají mnohé společné, například problémy s ubytovnami, díky expanzi automobilek jich má  Kolín 44. V Kolíně se snaží proti obchodu s chudobou co nejrázněji bojovat. Od příštího roku budou některé oblasti vyhlášeny sociálně vyloučenými lokalitami s příslušnými omezeními tak, aby bylo co nejtěžší bohatnout na státních příspěvcích. Za nesmírně důležitý považuje Rakušan koordinovaný postup, a tak se relevantní  kolínští představitelé státní správy pravidelně scházejí bez ohledu na formální příslušnost či podřízenost jednotlivých složek státu a města. To umožňuje ubytovny soustavně a systémově kontrolovat - městská i státní policie, probační služba, sociálka a další úřady provádějí koordinované kontroly a tak vytvářejí úspěšný tlak na nepoctivé podnikatele.

Přes ubytovny jsme se dostali k neziskovým organizacím, které jsou pro mnoho lidí symbolem nicnedělání a mrhání veřejnými prostředky. Rakušan tvrdí, že alespoň v Kolíně jsou neziskovky velmi důležitou a potřebnou součástí péče o město, protože dokáží pomoci tam, kde stát nemůže. Samozřejmě jako v každém oboru lidské činnosti jsou i zde lidé schopnější a méně schopní, ale dosud se mu prý nestalo, že by narazil na nějaké podvodníky.

Bylo toho ještě hodně, o čem jsme mluvili, čemu jsme se smáli, ale už teď je článek až moc dlouhý, a tak jej zakončím citací z Facebooku Víta Rakušana:


Včerejší "Na skleničku s Vítem Rakušanem" ve Slaném. Byl to nakonec půllitr, ne sklenička... A hrdinkou večera byla Marie Rakušanová. Dělat svému manželovi rozumbradovi po 3 pivech a mnoha vyslovených moudrech řidičku, a to ve 22 hodin, a to v 9. měsíci těhotenství, to poukazuje na neskonalou toleranci. Políbit jsem ji za odměnu nemohl, snědl jsem tatarák s kupou topinek s česnekem. V autě bylo hezky... A také děkuji za zorganizování akce Miloslav Nic a jeho paní, stejně tak děkuji všem, kterým stálo za to si dát se mnou drink. Díky za hezký večer :-)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkujeme za Váš příspěvek. Občané Města Slaného