čtvrtek 6. července 2017

Koncerty v Dolíně pokračují

Koncerty v dolínském kostele Sv. Šimona a Judy, pořádané spolkem Wotrubia, pokračují v letošní 15. sezóně i během letních měsíců. Na první  vystoupení  - dvojice Pavla Švestková & Filip Moravec  - se přátelé kvalitní hudby mohou těšit v neděli 9. července od 16.00 hodin.  Kytarista Filip Moravec vystoupí na pozvání Wotrubie již posedmé, mezzosopranistka Pavla Švestková (www.pavlasvestkova.cz) též není posluchačům ze Slaného, Otrub a Dolína díky svým koncertům neznámou interpretkou. Jejich společné vystoupení – program Hudba španělské kytary a jejích písní - bude pro slánské publikum premiérou. Provede posluchače španělskou hudbou od renesance ke skladbám významných skladatelských osobností 19. a 20. století.  Moravec nabídne pro sólovou kytaru výběr působivých skladeb, které jsou typické svou energií i melodikou: tři části ze Španělské suity (Gaspar Sanz, 1670 -1710), Vzpomínky na Alhambru (F. Tárrega, 1852  -1909), Asturias (Issac Albéniz, 1860 -1909) a  čtyři katalánské melodie (Miguel Llobet, 1878 – 1938).

Společně pak představí písně Federico García Lorcy (1878 – 1938). Jeho soubor písní Canciones españolas antiguas se dodnes ve Španělsku těší značné popularitě. Pavla Švestková přednese výběr těch nejvýraznějších písní a zároveň seznámí posluchače s obsahem jejich textů: Los quatro muleros, El Cafe de Chinitas, Los mozos de Monleon, Anda jaléo, Nana de Sevilla, Tres morillas, Zorongo, Los Pelegrinitos, La Tarara.

O pět týdnů později, v neděli 13. srpna od 14.00 hodin, vystoupí duo Jan Irving & Ivana Bažantová Jandová. Na pozvání Wotrubie vystoupí poprvé, jedná se však o zkušené koncertní umělce.   

Jan Irving (www.laboema.cz) se  řadí se ke generaci úspěšných českých kytaristů, kteří absolvovali Pražskou konzervatoř na přelomu 70. a 80. let dvacátého století. Irving zde studoval v letech 1974 – 1980, poté následovalo čtyřleté studium na Vysoké hudební škole v německém Výmaru. Po jejím absolvování v roce 1984 emigroval a následně do roku 2007 pobýval v Nizozemí, kde v letech 2003 – 2007 působil jako docent na Vysoké hudební škole v Zeistu (hlavní obor kytara, metodika/didaktika kytary, dějiny nástroje). Je synem pilota generálmajora Jana Romana Irvinga.

Cembalistka Ivana Bažantová Jandová absolvovala na pražské konzervatoři klavír, poté se však začala zajímat o hru na cembalo, kterou vystudovala na AMU (prof. G.  Lukšaité Mrázková). Po několika letech na Pardubické konzervatoři zakotvila na Hudební fakultě AMU a později také na Pražské konzervatoři. Kromě sólových recitálů koncertovala též jako členka souboru Continuo di Praga, spolupracovala například s Jiřím Bártou, Ivou Partridge, Liamem Fennelym, Pražskými komorními sólisty, Jihočeskou filharmonií, Belgickým komorním orchestrem, a to nejen v českých zemích ale i v zahraničí. Čtyři roky působila v Belgii. 

Na programu společného koncertu budou skladby např. Antonia Vivaldiho, Johana Sebastiana Bacha, Manuela M. Ponce a Joaquina Rodriga, spolu se skladbou Milana Zelenky Memory - Hommage pro Jana Zelenku – Hajského, věnovanou jedné z obětí atentátu na R. Heydricha. V premiéře (která bude nejen česká, ale též celosvětová) zazní skladba Viléma Zelenky Čtyři tance pro cemballo a kytaru, napsaná specielně pro toto duo.

22. ročník koncertu při svíčkách se koná v pátek 1. září od 21.00 hodin, Ženský pěvecký sbor Smetana Kladno vystoupí při této příležitosti již popáté, tentokrát však se samostatným celovečerním koncertem. 

Zpěvácký spolek Smetana (www.smetanakladno.cz) vznikl v roce 1912 jako sbor smíšený. V roce 1956 bylo rozhodnuto, že ženský a mužský sbor budou fungovat samostatně a pěvecký sbor ryze ženský již úspěšně koncertuje přes šedesát let. Od roku 2010 sbor vede Ondřej Novák ve spolupráci se Soňou Macháčkovou.

Koncert na konci prázdnin nabídne mimo jiné skladby Západ slunce (B. Smetana), Vlasti (Jindřich Jindřich), Bon joure mon coeur (Orlando di Lasso), Galiarda (G.D.da Nola), Regina Coeli (Gregor Eichinger), Ave Maris Stella (Edvard Grieg),  Bogorodice Devo, radujsa (C.B.Rachmaninov), Lollipop (Dixon- Ross) či Tea for two (Vincent Youmans). Zazní též díla P. Chesnokova (Blagoslovi dusche moia, Sovet prevechnii), Jaroslava Ježka (Don Juan, Když kytici jsem vázala, Svítá) i spirituály (Unchain my heart, I have dream, Every night, Spirit of God). Sbor svůj honorář i dobrovolné vstupné věnuje na opravu kostela v Lidicích.

První dva koncerty jsou pořádány za finanční podpory Královského města Slaný, vstupné je vždy dobrovolné. Věřím, že každý z koncertů si najde své posluchače a těším se na setkání se všemi příznivci koncertního umění různých žánrů.

Pavel Bartoníček
spolek Wotrubia


Koncerty pořádané spolkem Wotrubia v kostele v Dolíně:

Neděle 9.7. od 16.00 hodin -
  •  Pavla Švestková (zpěv) & Filip Moravec (kytara) 

Neděle 13.8. od 14.00 hodin -
  • Jan Irving (kytara) & Ivana Bažantová Jandová (cembalo) 

Pátek 1.9. od 21. 00 hodin
  • Sbor Smetana Kladno - koncert při svíčkách (23. ročník)

Neděle 10.9. od 16.00 hodin
  • Smíšený pěvecký sbor BYZANTION 

Na všechny koncerty je vstupné dobrovolné!


Článek byl připraven pro letní dvojčíslo Slánské radnice, bez jakéhokoliv zdůvodnění však nebyl zveřejněn.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkujeme za Váš příspěvek. Občané Města Slaného