neděle 8. května 2016

O sportovních halách, kácení zeleně či otevřenosti města s Vítem Rakušanem

Nevím čím to je, ale člověk si vždycky myslí, že za měsíc bude mít více času než dnes. Když jsem zval starostu Kolína Víta Rakušana do Slaného, netušil jsem, že se strefím do důležitých milníků dvou projektů.

Víta Rakušana jsem samozřejmě pozval i jako kandidáta STANu na našeho hejtmana, ale hlavně proto, že mi přijde Kolín jako dobrá inspirace pro Slaný. Kolín není rájem na zemi. Některá města jsou hezčí a řada měst bohatších. Před šesti lety byl Kolín nejvíce zadluženým městem v republice a když tehdy Rakušan vyhrál volby, tak jej znechucení lidí vyneslo na místo starosty téměř samospádem. Tvrdí, že sám z toho byl překvapen nejvíce ze všech.

Ale koneckonců, takových měst se v Čechách najde, že? :) Jenže na rozdíl od jiných měst se místo řečí jednalo. Když vyhrál podruhé, tentokrát 64% hlasů, tak to už nebyla žádná náhoda.

Jsem rád, že v úterý 3. května si s ním mohlo několik starostů a radních dvě hodiny povídat o strastech i radostech řízení města či vesnice. A jsem ještě radši, že si jej mohli poslechnout a vyzpovídat všichni, kdo vážili cestu do salónku Městského centra Grand.

Potěšilo mne složení publika, kde seděli nezaujatí občané vedle zástupců různých volebních uskupení, ať už jsou právě v koalici nebo opozici. Pravda, nezahlédl jsem nikoho od komunistů, ale snad najdu sílu toto hořké zklamání nějak překonat. :)

Mluvilo se o spoustě věcí a věřím, že se některé nápady brzy projeví i v životě Slaného. Koneckonců, naprostá většina toho, o čem se mluvilo, dává smysl, ať už je starostou Pavel, Šavel nebo Hrabánek. Dnes zmíním pár věcí, které vzbudily v Grandu velký ohlas.

Tak především i v Kolíně se měla stavět velká sportovní hala. A nestaví se. Už slyším jemná slůvka na svoji adresu od našich florbalistů, které jsem popudil   článkem  Rozpočet na rok 2016 - sportovní hala 14 000 000 Kč.

A tak jsem neodolal použít nejdříve větu holou. Protože věta rozvitá zní: nestaví se hala původně navržená, ale jiná, navržená po důkladném průzkumu dopadů a potřeb.  Původní hala by nebyla dopoledne využita a na její provoz by oddíly přispívaly méně, než tvrdily. Změněná hala mnohem lépe vystihuje potřeby Kolína a každý, tedy i odpůrci výstavby, měl reálnou možnost obhájit svá stanoviska.

Ještě víc než výstavba haly ovšem lidi nadzvedne kácení stromů. To neříkám já, to jen cituji Rakušanovy zkušenosti z Kolína. Mne samozřejmě také nic nenaštve tak, jako když vidím kácet na pohled zdravé stromy, a netuším proč. V Kolíně se nejdříve sezvou lidé, aby se vše probralo, při větším kácení se přizve i  dendrolog, aby vysvětlil, proč se i zdánlivě zdravé stromy musí porazit.

Mluvilo se o mnohém a k některým tématům se budu postupně vracet. Vše ale začínalo u nutnosti co největší otevřenosti města. Vít Rakušan často říkává: "Lidé odpustí i nepovedené věci, pokud mají pocit, že jim nelžete, a pokud mají možnost se předem smysluplně vyjádřit." Pevně věřím, že se v podobném duchu naučíme  řídit i naše město.

Miloslav Nič
STAN
Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkujeme za Váš příspěvek. Občané Města Slaného