úterý 1. března 2016

Slánské noviny, radní Peška a odvolání starosty

Jsem značně pracovně zaneprázdněn, ale pokaždé po zasedání zastupitelstva se podívám do slánské diskuze na odezvy lidí. Dnes jsme narazil na následující začátek diskuze:

---
Slánské noviny (1.3.2016 - 09:19):
"Postřehy z pondělního jednání zastupitelstva města"

http://www.slanske-noviny.cz/clanek/unorove-jednani-zastupitelstva

L. Šmehlík (1.3.2016 - 10:10):
Pod celý předchozí text slánských novin se musím podepsat. L.Š.
---

a tak jsem si přečetl, o čem Slánské noviny píší a nevěřil vlastním očím. A když jsem se již rozpovídal v tamní diskuzi, podělím se o svůj názor i s vámi. Sice jsem již vychladl z prvotního rozčilení, ale za svojí odpovědí si do písmene stojím:


---
oms (1.3.2016 - 10:41 )
Hlavně pro: L.Šmehlík

Škoda, že s Vámi stejný názor nesdílí vlastní autor článku.

V slušné novinařině bývá zvykem, že jako  redakce se podepisují jen výjimečné případy, kdy se vyjadřuje veřejný názor, na kterém se redakce shodla.

Jelikož Slánské noviny uvádějí:
Portál Slánské noviny provozuje firma SLAN group s.r.o.

a je snadné dohledat (pokud to snad někdo neví) že:
SLAN group, s.r.o. = radní Peška

Takže na zastupitelstvu část koalice Naše město, pan Šmehlík, podá návrh na odvolání starosty, hlavní představitel koalice, radní Peška, se ostentativně zdrží hlasování, aby vzápětí publikoval ve svých novinách článek, který opomene podepsat.

Uvede tam pouze věci, které se mu hodí, a zbytek vynechá, a i to co ponechá interpretuje po svém. Já vím, jak je to těžké udržet si alespoň trošku objektivity, když se člověk snaží komentovat zastupitelstvo. Ale anonymní autor článku, o kterém se domnívám i podle stylu textu, že je jím radní Peška,  jakékoliv pokusy o objektivitu naprosto ignoruje.

Podle mne starosta učinil věci, za které bych ho já odvolal, ale to, co jsme viděli na zastupitelstvu, byla minimálně dvojitá komedie, nejen ze strany starosty. Možná, že vystoupení pána z hlediště bylo secvičené se starostou a Berkovcem, ale naprosto vyhýbavé odpovědi o mnohém napovídaly.

Možná, že i  v tomto případě dojdu k přesvědčení, že starosta pochybil a zaslouží si odvolat. Ale pocit z toho, jakým způsobem vše probíhá mne naplňuje nechutí.

S panem Šmehlíkem se neshodnu snad nikdy na ničem, ale to, že je schopen a nebojí se podepsat mne s ním vlastně smiřuje. Ale tahle věčná anonymní špína, která se ve Slaném uhnízdila, mi leze krkem.

Miloslav Nič

---

Když si po devadesáti minutách svůj text znovu čtu, tak se utvrzuji v myšlence, která mne napadá stále častěji. Podle mého názoru nemáme dobrého starostu.  Během prvního roku svého působení učinil řadu chyb a hlavně zpočátku starostování bylo jeho veřejné vystupování velmi problematické. Navíc, je přirozeným zájmem opozice usilovat o odvolání starosty.

Jenže představa, že jeho odstoupení povede k dalšímu upevnění zákulisní moci radního Pešky, mne vede k tomu, abych doporučoval zastupitelům za OMS nepodpořit odvolání starosty do chvíle, než budou předloženy opravdu pádné argumenty pro jeho odvolání a toto odvolání bude spojeno s odvoláním radního Pešky.
Miloslav Nič
STAN

7 komentářů:

 1. Pokud se za starostu postavi jeho strana, ma vubec zbytek soucasne koalice po jeho odvolani sanci protlacit nejakeho jineho starostu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na to vemte jed,že za bývalým starostou ČSSD stát bude.
   Vědí totiž co znamená mít čest, evidentně narozdíl od koalice.
   To co se událo na zastupitelstvu byla hodně špinavá levota.
   Důležité je mít vtip na závěr, což tvrzení pana Šmehlíka, že má rád face to face a přitom dle mého názoru nemá ponětí co tato slova znamenají, bohužel.


   Karolína Zálomová

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
 2. Současné počty v koalici:
  ANO (5): Peška útočí na Berkovce, měl jsme pocit, že minimálně jeden další zastupitel za ANO je otráven, takže můj typ maximum 3
  Naše město: 3
  Svobodní: 2
  Unie pro sport: 3
  ČSSD (3) : předpokládám 0, bylo by zvláštní, aby ČSSD hlasovalo pro nahrazení svého člověka bez skutečně pádných důvodů
  http://www.meuslany.cz/cs/mesto-slany/zastupitelstvo/clenove/

  To je v součtu: 11, nutné 14 hlasů. Samozřejmě, v takovém případě lze očekávat velká jednání a sliby(a to je v pořádku, nepohoršuje mne, když se v politice jedná o vzájemných ústupcích)

  Navíc, už jsme tady před necelým rokem zažili problém s velkým nedostatkem kandidátů na straně koalice. Tedy se buď něco změnilo nebo někdo z opozice dostal konkrétní nabídku.To opravdu nevím.

  Miloslav Nič

  OdpovědětVymazat
 3. On pan Šmehlík svůj návrh nějak zdůvodnil?

  Dokáže někdo v jednacím řádu zastupitelů najít, co tvrdí pan Pěška ("...starosta v tomto případě vědomě porušil jednací řád, neboť nenechal o vystoupení takovýchto osob, které nejsou občany města, rozhodnout zastupitele.")?
  Pan Peška lže vědomě nebo nezná vlastní jednací řád?

  OdpovědětVymazat
 4. Nezdůvodnil, ale k projednávání dosud nedošlo, takže to je v pořádku, na argumenty je čas příští pondělí.

  Zákon vyslovuje právo občana obce vystoupit na zasedání zastupitelstva. člověk, který není občanem obce ani zde nemá majetek si nemůže právo na vystoupení vymoci. Podle mého názoru o právu vystoupit, pokud není upraveno jednacím řádem, rozhoduje řídící schůze, v daném okamžiku to byl starosta. Takže asi bylo vše v pořádku. Zpětně se domnívám, že o chystaném vystoupení starosta věděl, ale to mi nijak nevadí. Občan předem upozornil, že je poradce Berkovce, což je ok, přivítal bych, kdyby i upozornil na to, že měl na zakázce zájem, ale nakonec hlavní je to co sdělil. Naštěstí koalice není jen pan Peška, který na jakoukoliv otázku reaguje jako na urážku svého královského majestátu a s pocitem, že mu město patří a co on činí dobře činí. Dostal jsem příslib, že vše bude během několika dnů argumentačně podloženo.

  Miloslav Nič

  Miloslav Nič

  OdpovědětVymazat
 5. p. Šmehlík, snad se nepletu, byl navrhován na místostarostu a neprošel. Třeba nyní cítí novou příležitost. Že by pro odvolání starosty hlasovali z NM všichni tři tak jisté není.
  Ale může se přidat opozice. Důvody k tomu možná jsou.

  OdpovědětVymazat

Děkujeme za Váš příspěvek. Občané Města Slaného