čtvrtek 17. března 2016

Kamil Běhounek – utajený Slaňák


Právě před sto lety, přesněji 29. března 1916, se v Blatné narodil Kamil Běhounek.  Mladé generaci toto jméno patrně příliš neřekne. Studijněji založení teenageři možná jeho jméno zamění s pražským rodákem a polárníkem Františkem Běhounkem (účastník výprav Roalda Amundsena k severnímu pólu vzducholodí Norge a generála Umberta Nobileho, se kterým ve vzducholodi Italia jako první Čech přeletěl nad severním pólem a přežil i následnou havárii této vzducholodi).

Znalci však vědí (a ostatním doporučuji článek Gabriela  Gössela „Kamil Běhounek: Má láska je jazz“ na www.radioservis-as.cz/archiv03/3903/39pub2.htm), že Kamil Běhounek byl fenomenální jazzový akordeonista a skladatel. Mezi jeho hity patřily písně Cvrček muzikant, Pronásleduje mne melodie, Utržený knoflík, Tiše padá sníh, Sám s děvčetem v dešti, Ráda zpívám hot a Má láska je jazz. Titul poslední písně byl i názvem Běhounkovy autobiografické knihy, vydané v roce 1986 v exilovém nakladatelství Sixty-Eight Publishers v Torontu.

Zmiňována je i jeho epizodní role ve filmu Pán a sluha (1938) a hudba pro film Eva tropí hlouposti (1939) – písně Hrály dudy a již zmíněná Má láska je jazz.

 Po 2. světové válce účinkoval pro americké vojáky v důstojnických klubech v americké okupační zóně Německa, kde zůstal i po únorovém komunistickém převzetí moci v Československu a do své vlasti se již nevrátil.  Zemřel koncem roku 1983 v Bonnu, hlavním městě tehdejší Spolkové republiky Německo. I to bylo důvodem, že jeho jméno nebylo v komunistickém Československu příliš zmiňováno. 

Důvodem pro napsání tohoto článku je však skutečnost, že dětství a dospívání blatenský rodák Kamil Běhounek prožíval ve Slaném, a to ve Štechově ulici č. 17. Zde na půdě našel svoji první harmoniku a na dvoře tohoto domu začal na nástroj cvičit. Dům je majetkem rodiny Martinovských (paní Věra Martinovská, rozená Běhounková, byla neteří Kamila Běhounka) a bratři Otakar a Vít jsou jeho žijícími prasynovci.

Královské město Slaný připravuje vzpomínkovou akci a koncert, předběžně plánovaný na konec května či červen, na které by neměla chybět ani dcera Katja Behounek-Pölzer, žijící v Berlíně a uvažuje se i o vystoupení Českého saxofonového kvarteta, jehož členem je právě Otakar Martinovský a orchestru Václava Marka Blue Star, který má v repertoáru i některé Běhounkovy skladby a obsazením se blíží zvuku jeho původního tělesa. Bude milé, jestliže si připomeneme výročí hudebníka, který svoji mezinárodní karieru začal právě ve Slaném.

Pavel Bartoníček, zastupitel města

Tento text bude ve zkrácené verzi zveřejněn v dubnovém čísle měsíčníku Slánská radnice 




1 komentář:

  1. Pouštěl jsem si jeho nahrávky a skutečně je jeho hudba do dneška více než poslouchatelná. Ve své době to musel být něco úžasného. Před chvílí jsem si koupil na supraphoneonline "Vteřiny v Lloydu" Orchstru Karla Vlacha a i tam jsou skladby s Kamilem Běhounkem. A tento krátký článek je také dobře napsaný. Děěkuji

    OdpovědětVymazat

Děkujeme za Váš příspěvek. Občané Města Slaného