úterý 8. prosince 2015

Návrh rozpočtu 2016 - závory - 1 milion Kč

Jak jsem slíbil v jednom z předchozích článků, snažím se ve volném čase, kterého se mi zoufale nedostává, postupně komentovat věci, které mne v rozpočtu zaujaly:

V návrhu rozpočtu na rok 2016 je zajímavá položka:

Slaný ‐ centrum ‐ instalace závorového systému: 1 milion Kč

Pro nezasvěcené je to jistě překvapení, pro pravidelné návštěvníky zastupitelstev nikoliv.

Připomeňme si článek ve Slánských (komunistických) novinách - Citymetry končí (6. červen 2015), ve kterých anonym redakce píše:
 • Od podzimu tak bude výběr parkovného v historickém centru města probíhat jiným způsobem.
  "Pětileté zkušenosti ukázaly nedostatky tohoto systému. Nedokáže efektivně usměrňovat řidiče při parkování v centru města a i ekonomické výsledky tohoto systému jsou výrazně horší, než např. výběr parkovného pomocí parkovacích automatů," je názor člena městské rady, dr. Ladislava Pešky, jehož pověřila rada města přípravou nového systému parkování.

Na jednom ze zastupitelstev rovněž vystoupil radní Peška se slibem, že bude v několika týdnech otevřena diskuze na téma parkování v centru a pokud mne paměť neklame i s tím, že on má tuto koncepci na starosti (bohužel při současném pracovním vytížení nemohu přesnou citaci vyhledat).

Jak je tedy vidět, z diskuze opět sešlo, a od pana radního Hůly jsem se dozvěděl, že má nyní toto parkování na starosti on. Můj osobní pocit z toho je, že radní Peška již dovedl v naprostou dokonalost svůj algoritmus:
 1. něco rozvrtat,
 2. psát rozhodné články,
 3. prohlásit se za spasitele,
 4. hodit odpovědnost na někoho jiného.
Nevím, možná to bylo jinak, ale po zkušenostech s jednacím řádem či záhadně se měnícími pravidly pro dotace na sport a zájmovou činnost, se mi jeví vývoj koncepce parkování další ukázkou profesionality Největšího z demagogů.

Já osobně nemám na to, zda je lepší závorový systém nebo Citimetry, vyhraněný názor. Předpokládám, že dlouhodobě může být finančně výhodnější závorový systém i přes vysokou vstupní investici a náklady na údržbu. Na druhé straně si dovedu představit, jak závory budou znepříjemňovat život řidičům.

Každopádně bych očekával, že takovéto závažné rozhodnutí bude již nyní řádně diskutováno, a zatím je ticho po pěšině. Mám podezření, že se rada už rozhodla a nenechá se ničím zviklat, když její guru oznámil světu, že bude změna.

Podle níže přiložené korespondence ale existuje varianta, že tomu tak skutečně není, a dotčení občané dostanou příležitost se vyjádřit. Uvádím zde komentář z korespondence s panem radním Hůlou (viz předchozí článek):

"Ano, v rozpočtu je položka na závorový systém v centru města, diskuze samozřejmě bude, je to moje téma. O realizaci nebylo zatím rozhodnuto, mám tam komplikaci kvůli Husově ulici, kde díky rekonstrukci nelze nyní otočit jednosměrku tak, jak by bylo po realizaci závorového systému potřeba, nicméně v rozpočtu na tuto akci částku alokovanou mám."

Miloslav Nič
STAN

4 komentáře:

 1. Dobrý den,

  problematikou parkování v centru města se zabývá více lidí, nejen já. Pan dr.Peška je jedním z nich, bylo by ode mne sobecké tvrdit, že je to JEN moje téma, ale je to téma, kterým se zabývám od začátku, viz. předvolební témata Svobodných.

  Diskuze s občany bude, již jsem Vám to psal v naší korespondenci, jen nejsem schopen sdělit teď hned přesný termín, protože byl již asi 2x odsunut.

  Vím, že Váš názor na dr.Pešku nezměním, ale tento Váš článek, kterým ho napadáte, ten je trapný.

  Pokud se chcete do někoho trefovat, začněte u mne, závorový systém prosazuji od začátku, kdy ještě nebylo známo, zda se bude Husova ulice rekonstruovat či nikoliv a kritikem CitiMeterů a iniciátorem jejich odstranění z centra jsem rovněž.

  Jiří Hůla, Svobodní

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý den,
  1) možná to je Vaše téma, ale z vystoupení na zastupitelstvech + v článcích v SN - mám spojeno toto téma s radním Peškou
  2) a tak je to vždy, diskuze je slibována od léta, můj pocit skutečně je, že se bude diskutovat stejně jako při slibované diskuzi o sportovní hale,
  3) zajisté, kritizovat Pešku je velmi špatné, zatímco jeho články o opozici jsou vzorem vytříbeného chování, to se přece rozumí samo sebou :)
  4) budu se do Vás trefovat, až k tomu budu mít příležitost, radní Peška se velmi snaží být nejviditelnější částí koalice a daří se mu to skvěle

  Miloslav Nič

  OdpovědětVymazat
 3. Dobrý den,

  diskuze s občany na téma "Parkování v centru města" se uskuteční v pondělí 14.12.2015 od 17:30 hodin v Městském centru Grand.

  Přítomen bude kromě členů vedení a rady města i vedoucí odboru dopravy Mgr. Tomáš Černický.
  Občané a firmy v centru města obdrží písemně pozvánku na tuto akci.
  Pro jistotu zveřejňuji i zde.
  Jste srdečně zváni.

  S pozdravem

  Jiří Hůla, Svobodní

  OdpovědětVymazat
 4. Dobrý den,
  je to trošku narychlo, snad se to stihne rozkřiknout. Ale rozhodně lepší než diskuze "po funuse" :)

  Napíšu zprávičku na blog.

  Miloslav Nič

  OdpovědětVymazat

Děkujeme za Váš příspěvek. Občané Města Slaného