úterý 15. září 2015

Podpora historického sborníku aneb cenzura ve Slánské radnici

Když se na straně č. 15 červnového čísla Slánské radnice objevila „Žádost o finanční podporu tisku historického sborníku“, někteří čtenáři byli poněkud zmateni navazujícím textem s názvem „Vyjádření Rady města Slaného“. I já jsem byl zmaten obsahem tohoto vyjádření a především rozladěn, protože se nezakládalo na pravdě.

Snažil jsem se zjistit, kdo z členů rady města je autorem textu, nepodařilo se mi to. Ačkoliv jsem se elektronicky ptal všech členů rady města, odpověděli mi jen čtyři z nich (tři radní a místostarosta) a k autorství se žádný nepřiznal. V srpnu – tedy až po 3 měsících - jsem se nakonec dozvěděl, že autorkou textu byla referentka vnějších vztahů slánského městského úřadu, která však článek vytvořila na základě pokynů členů rady.

Místo tiskové opravy, která by celou záležitost uvedla na pravou míru, píši pouze drobné vysvětlení k tvrzení, že „nové vedení města neodmítlo finanční podporu vydání sborníku“. Toto tvrzení je nepravdivé. Nové vedení města pouze v rámci rozpočtu, schváleného pro rok 2014 předchozím vedením a zastupitelstvem již v minulém volebním období, převedlo peníze mezi dvěma kapitolami schváleného rozpočtu roku 2014. Nepřidalo ani korunu navíc do rozpočtu 2014, nevyčlenilo ani korunu do rozpočtu pro rok 2015.

Nemožnost žádat o grant na sborník dle „Zásad pro poskytování finančních příspěvků z rozpočtu města Slaný na pořádání kulturních akcí“, jsem osobně panu starostovi a ostatním zastupitelům vysvětloval opakovaně již před devíti měsíci. O grant nebylo možné zažádat. Zdá se však, že to dosud nikdo z členů rady města nepochopil. 

Nové vedení města Slaný v letošním roce odmítlo veškerou finanční podporu vydání sborníku i organizování konference. Nepovažují kulturu a historii za důležitou, či je k tomu vedou jiné důvody. Je to jejich nezadatelné právo a rozhodnutí.

Překvapující je však, že toto své odmítnutí se stydí veřejně přiznat a vytváří nepravdivá vyjádření, že finanční podporu neodmítají. Patrně zapomněli na přísloví, že „slovo dělá muže“.

Psal jsem, že by bylo nešťastné kvůli „nepřízni mocných“ ediční řadu Historie Slánska ve XX. století ukončit, protože se jedná o vydavatelský počin, jehož výsledek je výrazně pozitivně hodnocen nejen renomovanými historiky i regionálními badateli, ale též širokou odbornou veřejností. Proto je potěšující, že záštitu nad sborníkem „Bílá místa historie - Slaný a Slánsko ve XX. století“ převzal osobně hejtman Středočeského kraje ing. Miloš Petera.

Jako zastupitel města Slaný, člen organizačního výboru historické konference a editor sborníku jsem velmi potěšen, že ve vedení našeho kraje máme člověka, který si hodnotu slánských sborníků a historických konferencí plně uvědomuje a neváhá poskytnout svoji osobní záštitu.


Pavel Bartoníček


+++++

Tento text byl odeslán ke zveřejnění ve Slánské radnici již v polovině června. Nejprve do letního čísla červenec/srpen a pak následně do září. V obou případech nedošlo ke zveřejnění. Bez omluvy, bez vysvětlení. Pikantní na celé věci je fakt, že starosta coby člen ČSSD odmítá – z ryze osobních důvodů – zveřejnit text, který chválí středočeského hejtmana, člena ČSSD. Opravdu zvláštní politická strategie, před krajskými volbami v příštím roce.

Je potěšující, že kromě záštity hejtmana Středočeského kraje má sborník již čtyři desítky sponzorů a předplatitelů, kteří svými finančními příspěvky vytvořili zřetelnou protiváhu překvapující nekulturnosti současné slánské komunální nomenklatury.

2 komentáře:

 1. Pro admina blogu: Napsal jsem zde poměrně dlouhý příspěvek jak obecně, tak k p. Bartoníčkovi. Abych neodesílal blbosti, zvolil jsem náhled. K pokračování jsem se musel přihlásit do svého účtu na Google. Přihlášení proběhlo, ale můj komentář zmizel. Tak pěkně děkuju.

  Vratislav Renner

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý denj,
   s tím já nic neudělám.

   Používáme software Google, tak jak je nabízí jejich blogger service. Ano, mám pocit, že se téhle službě nevěnují tak, jak by měli, ale bohužel v mém časovém hormonogramu je velmi obtížné nalézt čas na přechod na jiný systém, i když se na to už několik měsíců chystám.

   Miloslav Nič

   Vymazat

Děkujeme za Váš příspěvek. Občané Města Slaného