pondělí 21. září 2015

OMS blog na nové adrese - důkaz o demokratickém smýšlení místostarosty Zlámala a radního Zímy proveden :)

Naši příznivci si mohli všimnout, že adresa blogu www.oms-slany.cz je náhle nedostupná. Já a několik členů OMS to však očekávalo déle než měsíc.

Vypršení termínu platnosti domény jsme použili jako test reálných představ radního Zímy (na kterého je adresa oms-slany.cz registrovaná) a  předsedy spolku OMS, místostarosty Zlámala, o slušném zániku či přetvoření spolku.

Mojí velkou chybou je, že jsem svým způsobem idealista, který si většinou řekne: "oni to tak třeba nemysleli". Tentokrát se však nabídl experiment, jak reálné představy místostarosty Zlámala a radního Zímy o demokratickém spolčování ověřit v praxi.

Není žádným tajemstvím, že se původní OMS spolek rozdělil na dvě skupiny, z nichž jedna přešla k ANO a druhá se nadále angažuje pod označením OMS/STAN.

U vzniku blogu OMS jsme stáli já a místostarosta Zlámal a dokud jsme byli na stejné lodi, tak spolupráce skvěle fungovala.

Jenže loňské volby náš spolek rozdělily a na blogu OMS již obvykle publikují jen lidé z kandidátky Občané Města Slaného, zatímco ANO část šla svojí vlastní cestou.

Registraci adresy na internetu je ovšem třeba pravidelně obnovovat a ve slušné společnosti to funguje tak, že v případě nejasností se lidé domluví, jak postupovat v případě, kdy se vlastník adresy již nechce o prodlužování starat. Zvláště, když vlastníkem není jako osoba, ale jako člověk, jemuž dali důvěru ostatní členové sdružení.

Na internetu se pohybuji 25 let, důvěrně znám,  jak vypršení platnosti adres vypadá a jak jsou vlastníci chráněni před zapomnětlivostí. V případě adres končících na .cz je snaha registrátora přímo vzorová. Zapomnětlivý vlastník obdrží řadu varování (včetně dopisu zaslaného  poštou), takže je vyloučeno, aby někdo zaplatit zapomněl.

Na kontě OMS leží několik tisíc korun, přes polovinu z nich od současných aktivních členů OMS, jeden z OMS/STAN členů má dokonce nastavenu trvalou platbu 100 Kč měsíčně, takže při ceně prodloužení 250 Kč je zřejmé, že finanční stránka je dokonale zajištěna. 

Zbývá jednoznačné vysvětlení: místostarosta Zlámal a radní Zíma úmyslně nechali vypršet platnost domény vedeni doměnkou, že si nutnost prodloužit doménu neuvědomujeme. Tím se chtěli zbavit nepohodlného kritického hlasu a zařídit, aby komunistické Slánské noviny, ve kterém místostarosta Zlámal nyní publikuje, přišli o konkurenta.

OMS blog se stal velmi sledovaným zdrojem neupravených informací o Slaném, takže spojenectví ANO a KSČM na naší radnici významnou nepříjemnost ve formě změny adresy velmi vítá. Samotné přesměrování adresy je maličkost a na náš blog začala okamžitě směřovat adresa:
http://oms.slany-2014.cz/

Jenže změna adresy znamená, že ztrácíme řadu čtenářů, protože k nám nebudou přicházet z vyhledávačů Google či Seznam. Tento fakt je místostarostovi Zlámalovi i radnímu Zímovi dobře znám.

Přemýšlel jsem, že radnímu Zímovi ještě naposledy zavolám, ale nakonec jsem si řekl, že se sice za své mírně idealistické představy o lidské povaze nestydím, ale být za úplného vykastrovaného samce tura domácího se mi nechce.

Konec konců, blog v žádném případě nezanikne, vliv změny adresy na návštěvnost je dočasný, a definitivní vytření zbytků růžových sklíček z koutků očí mi za tuto nepříjemnost stojí.
=============

Pro zájemce o pozadí celého příběhu přikládám krátké historické připomenutí:

Několik měsíců před komunálními volbami  došlo k rozštěpení našeho registrovaného občanského sdružení OMS  (mezi jehož členy patřili mj. předseda spolku Pavel Zlámal, místopředseda spolku Martin Matoušek, Jiří Zíma a já), na dvě části.

Místostarostu Pavla Zlámala a radního Jiřího Zímu natolik přesvědčila propracovaná komunální politika ANO (s preferencemi strany jistého multimiliardáře to zajisté nesouviselo :), že se rozhodli opustit původní plán kandidovat jako místní sdružení, a pestrobarevný spolek OMS do ANO pohltit.

Jenže došlo k problému. Ukázalo se, že horoucí láskou k ANO zatím neplane  98% obyvatelstva a tak mírně nadpoloviční většina členů a sympatizantů původního OMS láskyplnou náruč Andreje Babiše odmítla.

Bylo již pozdní jaro a NEbabišoidní část OMS stála před hamletovskou otázkou,  kandidovat či nekandidovat ve volbách, když na registraci nezávislého sdružení je potřeba mnoha set podpisů voličů, a ty bylo téměř vyloučené ve zbývajícím čase sehnat, navíc ve chvíli, kdy naprostá většina členů zůstávající OMS, včetně mne, neměla žádné politické ambice.

Jenže já nesnáším, když se mne či kohokoliv jiného někdo snaží zatlačit do kouta hrubou silou. A tak jsem se stal dvojkou a hybnou silou nově vznikající kandidátky  a zajistil podporu STANu.

Martin Matoušek se stal volebním lídrem, protože jasně deklaroval svoji připravenost v případě vítězství převzít odpovědnost jako starosta či místostarosta.

Spolu jsme oslovili Pavla Bartoníčka, který se stal trojkou (a ve volbách mne preferenčními hlasy přeskočil a odsunul tak na pozici prvního náhradníka).

Důvěru nám pak dala řada spoluobčanů a podařilo se postavit úplnou, názorově velmi pestrou kandidátku. (Bylo tedy poněkud úsměvné, jak se nás někteří lidé pokoušeli zaškatulkovat :).

Osobně se domnívám, že naše osobnostní a názorová pestrost byla příliš široká a je zřejmé, že v příštích volbách se naše sestava významně obmění. To se ale týká politiky, nikoliv mezilidských vztahů. Předvolební i povolební klání sice zanechalo pár šrámů mezi některými spolukandidáty, ale minimálně za sebe jsem velmi rád, že jsem toto martyrium podstoupil. 

Ale zpátky k historii. Ve volbách kandidovala většina členů a sympatizantů sdružení OMS, někteří na čelných místech kandidátky ANO, další na čelných místech kandidátky Občané Města Slaného/STAN.

Před volbami jsme se dohodli, že na sebe jako dřívější partneři nebudeme útočit, což se v mezích možností dodržovalo.

Kamenem úrazu se ovšem staly dvě věci:

Před volbami i po volbách to byl vztah ke komunistické straně. Občané Města Slaného/STAN  jasně před volbami deklarovali, že s každým, tedy i zastupiteli za KSČM, jsou ochotni pracovat na řešení konkrétních problémů, ale symbolika  zapáleného komunisty v radě našeho města Slaný je pro nás nepřijatelná. Na druhé straně pro místostarostu Pavla Zlámala bylo a je členství komunisty v radě nezpochybnitelnou podmínkou. Bylo tedy velmi rychle jasné, že OMS/STAN skončí v opozici.
 
Druhým problémem pak bylo, že blog OMS píše způsobem, který není servilní vůči vedení města. V prvním roce blogu jsme byli hlavními autory já a Pavel Zlámal, v roce druhém jsem zůstal hlavním autorem, ale u Pavla došlo k výraznému posunu v abecedě, ze Zlámala na Bartoníčka. :)

Krátce po volbách jsme se pokoušeli svolat schůzi spolku OMS, ale ačkoliv nám byla mnohokrát slíbena, sešli jsme se nakonec až letos v létě. Předmětem schůze bylo zrušení či reorganizace spolku OMS.

Hlasování přítomných členů skončilo remízou 3:3. Nemohu mluvit za ostatní, ale když jsem šel na schůzku, počítal jsem s možností rozpuštění spolku jako s jednou z rozumných alternativ s tím, že až do příštích voleb zachováme označení  Občané města Slaného (OMS) pro naši kandidátku.

Jenže místostarosta Zlámal na schůzi přišel s předpřipraveným textem k podepsání (o němž naši část vůbec neinformoval). V textu zněl závazek, že okamžitě přestaneme používat označení Občané města Slaného, okamžitě přestaneme používat adresu oms-slany.cz, atd.

Osobně mne implementace poměrů v ANO na lokální sdružení nepotěšila a zahájila zde popisovaný experiment s prodloužením platnosti adresy.

Každopádně, ať již zůstane adresa blogu: http://oms.slany-2014.cz/, nebo se opět v blízké budoucnosti změní, tak náš blog nezanikne, a nadále bude uveřejňovat necenzurované texty a komentáře. Osobně se domnívám, že potřeba blogu bude narůstat, ale snad jsem jen špatným prorokem.

Miloslav Nič
STAN2 komentáře:

 1. myslím, že pan Nič vůbec nepochopil, že rozkol v jím spoluzakládaném sdružení nezpůsobili nějaké vnější vlivy (tedy ti komunisté ve slaném nebo Babiš ve vládě), ale především jeho osobní lidská nesnášenlivost a neschopnost normálního občanského soužití

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě že mi dávají ten náhubek : http://goo.gl/Pne7ph :)

   MN

   Vymazat

Děkujeme za Váš příspěvek. Občané Města Slaného