neděle 7. června 2015

Pozůstatky z budování Via ferrata

Prohlížel jsem si fotografie, které mi byly  zaslány v souvislostí s Via ferrata. Chěl jsem se podívat, jestli na některé z nich není zachyceno nějaké místo z fotografií v článku: Na přírodní památce Slánská hora použity herbicidy kvůli Via ferrata?


Bohužel, na fotografiích, které jsem obdržel, tato místa nejsou.

Narazil jsme však na jednu, která by mohla vysvětlovat, proč jsou v okolí stezky místa s  uschlou vegetací. Fotografie je z 23. dubna a zachycuje pozůstatky po budování Via ferrata, které v té době ještě nebyly uklizeny.

V odpovědi v diskuzi k předešlému článku jsem napsal svá 4 vysvětlení, proč mohla vegetace na fotografiích uschnout:

 • použití neselektivního herbicidu
 • neúmyslné narušení systému v průběhu prací na via ferrata
 • nějaká choroba, zde je však zvláštní, že podle fotografií je zasažena jak jednoděložná tráva tak i dvouděložné byliny.
 • místa jsou přirozeně náchylná k rychlejšímu vysychání než okolí

Poté, co jsem si připomněl níže přiloženou fotografii, přidávám 5. možné vysvětlení:
 • Při práci na Via ferrata se nikdo nestaral o to, kam se pokládají a kde končí použité chemikálie. Došlo k průsakům do půdy a k poškození kořenových systémů vegetace.
***
Dopsáno 17.6. 2015:
- na základě vyjádření odboru životního prostředí [předešlý článek - P.S.2 (17.6.2015)], které nemám důvod zpochybnit, se přikláním k závěru, že
 • na Slánské hoře herbicidy použity nebyly
 

Miloslav Nič
STAN
4 komentáře:

 1. Dodal bych pátou možnost nebo upřesnění té poslední: Mohlo dojít ke změně zastínění odstraněním vzrostlé zeleně na konci cesty a to jak na samém vrcholu, tak na trase nové stezky. Zaschly zejména kapradiny, které mají rády polostín. Z polostínu je slunci otevřený prostor a ze stínu polostín. Tak necelé 2 m na západ od lana jsou kapradiny krásně zelené. Jde o názor laika.

  R r

  OdpovědětVymazat
 2. Tohle já nedokáži posoudit. když jsem tam byl v době otevírání stezky, tak nahoru právě lezli horolezci, a od té doby tam úmyslně nechodím dokud nebude provedeno šetření odboru životního prostředí. Takže tato místa posuzuji jen z fotografií a tam mi přijde, že vidím i uschlou trávu a byliny.

  A právě to, že se jasně zelený podrost střídá s něčím podobným, ve mně vzbuzuje nedůvěru a očekávám nějakou hlubší příčinu. Podle mne dokáže na základní otázku, jestli je poškození úmyslné, přesvědčivě odpovědět jen chemický rozbor. (Pokud někdo použil herbicidy, tak určitě něco běžného, co nemůže být problém podle residuí odhalit).

  MN

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co se týká podezření na použití herbcidů, pak by musely být použity i jinde, kde kapradiny také zaschly, o čemž víte. To ukazuje spíš na nedostatek vláhy a stínu. Zde píšete, že jste to vlastně neviděl a tak asi soudíte jen podle fotografií. Jinde píšete, že si dovedete představit, že někoho z okruhu budovatelů via ferrata takové řešení (myšleny herbicidy) napadlo. Pak nevidím důvod tuto možnost dále rozebírat.

   Uvidíme v příštím týdnu, co trocha deště s vegetací udělá.

   R r

   Vymazat
  2. Jak jsem již psal, domnívám se, že lze věřit odboru životního prostředí, že zařídí objektivní posouzení celého případu. Bude třeby vyčkat, jak dopadnou analýzy vzorků.

   MN

   Vymazat

Děkujeme za Váš příspěvek. Občané Města Slaného