pátek 15. května 2015

Vznik spolku Budoucí krajina - hlavní účel: ochrana přírody a krajiny

Před chvílí jsem si na poště vyzvedl usnesení o vzniku spolku o jehož registraci jsem zažádal 2. května:

Budoucí krajina z.s.

hlavní poslání spolku: ochrana přírody a krajiny


Rada spolku:

předseda: 
místopředsedkyně:
pokladník:

Statutárním orgánem spolku je jeho předseda.  

Web spolku: http://budoucikrajina.cz/


Impulsem ke vzniku spolku byly nešťastné události okolo výstavby via ferrata na Slánské hoře, která byla prosazena vedením města, aniž měli občané jakoukoliv možnost se k takto citelnému zásahu do přírodní památky vyjádřit.

Při její výstavbě rovněž došlo k hrubému porušení zákona, protože se s výstavbou započalo dříve, než město obdrželo patřičná povolení.

V nejbližších dnech se obrátím jménem spolku na městský úřad s žádostí o poskytnutí všech dokumentů, které se této výstavby týkají. Očekával jsem, že město tyto informace samo zveřejní, jelikož se ale k tomu nemá, snad mu pomůže:  Zákon 106/1999 Sb. - svobodném přístupu k informacím.

Účelem spolku ale není boj s minulostí. Naším hlavním cílem je zodpovědný přístup k budoucnosti. V našem městě žije přes 15 000 občanů a občánků s různými představami o svém okolí, o blízké i vzdálené budoucnosti, o smysluplnosti utrácení veřejných prostředků, o pravidlech společného chování.

Cílem spolku je poskytnout oporu lidem, jimž není okolí lhostejné a pro které je ochrana přírody a krajiny jedním z důležitých hledisek rozvoje našeho města.

Miloslav Nič

5 komentářů:

 1. Jistě skvělá zpráva pro všechny ochránce přírody a hlavně dańové poplatníky. Je to další instituce pro čerpání dotací (proto ten "pokladnk") z různých fondů.Už se těším na ten nesmiřitelný boj s tisícovkami skob zatlučených do skal CHKO, rezervací a dokonce i národních parků. Je vidět, že v oblasti lidských práv už je neziskovkami přeplněno a tak se hledá a nachází jiná dotovaná oblast. Proto vzhůru k jasným zítřkům!

  OdpovědětVymazat
 2. Je nějakýá rozdíl v tom, žádá-li informace podle z. 106/1999 spolek nebo jen občan? Je vůbec nějaká hmatatelná výhoda tak malého spolku proti jednotlivci? Nebo očekáváte velký nárůst členů?

  R r

  OdpovědětVymazat
 3. Už nyní je nás více, ale při oficiálním zakládání čím menší počet členů tím jednodušší.

  Při žádání inodrmací podle 106/1999 spolek myslím žádnou výhodu nemá.

  Hlavním důvodem vzniku spolku je něco jiného, ve stanovách máme:

  Základním účelem spolku je ochrana přírody a krajiny, což je hlavním posláním spolku.

  Tato formulace nám dává právo oznámit náš vznik na městský úřad s žádostí být informován o vyjmenovaných zásazích do přírody a právo účasti na správních zřízeních.

  MN

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za vysvětlení.

   Zásah do přírodní památky povolil krajský úřad. Jak je to se souhlasem se zásahem do majetku města, když jde o trvalou změnu? Kdo je k tomu kompetentní?

   R r

   Vymazat
 4. Předpokládám, že se skutečně stalo: "V nejbližších dnech se obrátím jménem spolku na městský úřad s žádostí o poskytnutí všech dokumentů, které se této výstavby týkají. " a spolek Budoucí krajina má na rozdíl od občanů k ferratě všechny informace. Nečekal jsem, že si je nechá pro sebe, ale budiž, nemá povinnost je zveřejnit.
  R r

  OdpovědětVymazat

Děkujeme za Váš příspěvek. Občané Města Slaného