čtvrtek 23. dubna 2015

Slánská hora v sevření arogance a moci peněz

Obvykle nepíši články po pětihodinovém zasedání zastupitelstva, zvláště když jsem  před něj vtěsnal 9 hodin programování a studia, ale dnes udělám výjimku. Potřebuji se trošku uklidnit.

Do ruda (nebo raději do běla:) mne rozpálil vztah našich radních a některých zastupitelů k přírodě. Netušil jsem ani v nejhorším snu, jak naprosto lhostejné jsou jim poslední zbytky krásné přírody, které v bezprostředním okolí máme

Dnes se na zastupitelstvu projednával Benar a změna územního plánu. Změna by umožnila výstavbu na větší ploše výměnou za převzetí části parku městem.
Město mých snů má parky všude a je obklopené pralesem, takže pocitově je mi každý zábor zeleně nepříjemný.

Hlasování bylo těsné. Někteří zastupitelé hlasovali pro změnu územního plánu, jiní proti.  Změna neprošla a v platnosti zůstává původní stav, včetně vydaného stavebního povolení na vějířovité stavby. Uvidíme, zda investor podle něj začne stavět.

To ale nebyl důvod mnohanásobného navýšení hladiny adrenalinu v mé krvi. Rozhodování bylo velmi složité. Asi bych hlasoval proti změně územního plánu, ale chápu i důvody těch, kteří hlasovali pro. Odmítnutí změny možná zachránilo park v plném rozsahu, možná však zpečetilo jeho osud. Existují rozhodnutí, kde není dobro a zlo jasně odděleno, a je velmi těžké poznat, jak se správně chovat.

Slova jako nepochopitelné, odporné, velikášské, arogantní (a mnohá další, která tady nemohu napsat, ač jsem je i vyslovil) mne napadala při projednávání lezecké stěny na Slánskou horu.

Čtenáře, kteří na dnešním zastupitelstvu nebyli přítomní, asi překvapí, proč se rozčiluji kvůli něčemu, o čem již před několika měsíci psal Dr. Heřman v komunistických Slánských novinách: Co bych chtěl v rámci svého působení na radnici ... zbudování lezecké stěny (via ferrata) v lokalitě bývalého lomu na Slánské hoře. Vybudování bikrosové trati tamtéž.

Pravda, i tehdy jsem byl velmi nepotěšen. Snaha vybudovat lezeckou stěnu na přírodní památce svědčí o tom, že dotyčnému radnímu je příroda lhostejná, ale politiku města nedělá jediný radní. Jenže před několika dny jsem se doslechl, že se lezecká stěna již staví. A to mne již řádně nadzvedlo.

Nic mne však nepřipravilo na to, co se bude dít dnes. Informaci o práci na stěně jsem měl od pana Matouška, na jehož žádost se dnes tato záležitost dostala na program zastupitelstva.  Ani tato vakcinace mi však nijak nepomohla před náporem arogance moci a naprosté lhostejnosti k tomu, že ne všichni lidé považují horolezce lezoucí po stěně lomu za příjemné oživení.


Ano, jsem si vědom toho, že se jedná o dílo lidských rukou, jenže o dílo, které bylo lidmi opuštěno, a nyní ve spojení s místní vegetací dodává celému místu velké kouzlo, které pravidelně obdivuji. Pro mne je to asi nejkrásnější místo v blízkém okolí Slaného, a jelikož zde bydlím 18 let a každý rok nachodím po okolí několik set kilometrů, věřte mi,  že mám okolí řádně prošlapáno.


K této kráse patří i to, že až na pár lidiček občas vykukujících nad skálou, či dětí pobíhajících dole, je celá stěna liduprostá.  Když pak scenérii dokreslí  kroužící rodinka krahujců či jednou i jestřáb,  je to nádhera.


Jenže Unie pro sport a zdraví  se ústy svých zastupitelů Heřmana a Richtra rozhodla, že plevel (např. chráněná tařice skalní) musí ustoupit náporu horolezců. Vždyť je to přece prima pozorovat místo ptáků co nejvíce lidí.


Jelikož zastupitel Richtr má peníze, tak proč se zdržovat takovými maličkostmi, jako jsou názory ostatních lidí. Prostě to postavíme, však si zvyknou, a když ne, tak je to stejně jejich věc.


A proč se zdržovat nesmysly, jako jsou dobré mravy? Lezecká stěna se staví, aniž se někdo obtěžoval zjistit, jestli třeba některým lidem nemůže být naše přírodní památka citově blízká. Dokonce není třeba čekat na završení povolovacího řízení, ten kdo má peníze a známé, stojí nad zákony, které jsou určeny pro prostý lid.

Martin Matoušek je horolezec, který tvrdí, že tato lezecká stěna je nesmysl i z hlediska sportovního, ale Unie pro sport a zdraví tomu přece musí rozumět nejlépe. Koneckonců i na námitku, že to je nebezpečné a může dojít ke zranění dětí (až děti uvidí žebříky ... však je známe)  JUDr. Richtr odpověděl, že to zjišťoval, a že to nevadí, protože v takovém případě není právní odpovědnost na straně města.

Jsem zvyklý na to, že je těžké se před lidmi schovat. Zkuste si  v okolí zajít do lesa, a do půl hodiny vás najde nějaký motorkář či mnohem pravděpodobněji letadlo z našeho letiště.  Teď už i Slánská hora přestane být místem, kde se dá stát a stát a pozorovat skálu. Vždyť je to málo akční a nehodné budovatelů světlých zítřků.

A na závěr: očekávám, že někteří radní budou tvrdit, že za nic nemohou. Mohou!!

Určitě o akci věděli a kdyby měli základní povědomí o demokracii a lásce k přírodě, tak nemohli vše odbýt mávnutím rukou.

Každému jen trochu přemýšlejícímu člověku muselo být jasné, že zasahovat v těchto místech vyžaduje obezřetný postup. Vždyť šlo o plánech na vybudování stěny napsat do Slánské radnice.  Osobně bych byl vždy proti, ale třeba by se podařilo alespoň dojít k nějakému šetrnému kompromisu.

Po hodině psaní jsem již klidnější, ale mnohem smutnější. Nu nic, ideální stav na úpravy a zveřejnění zápisu z dnešního opět přerušeného zasedání.

Miloslav Nič
STAN


P.S.: ráno jsem obdržel následující email od Martina Matouška:

"ta cesta nevede lomem, naopak, původní neporušenou skálou!!!! Nejhodnotnější lokalitou celé PP Slánská hora!" 


P.S. II: Před chvilkou jsem se vrátil z obhlídky dotyčného místa. V sále sedím vzadu a na plátno už takhle večer špatně vidím, takže jsme promítané fotografie neviděl dostatečně zřetelně, abych poznal místo.

Navíc se opět projevila moje naivita. Vůbec mne nenapadlo, že někdo plánuje horolezeckou trasu mimo lom. Jenže nejen že plánuje, krásný blok skály je už nyní z druhé strany lomu hned na svém začátku zohyzděn křížícími se lany. Vypadá to mnohem hůře, než jsem si představoval. Estetická hodnota daného místa byla výrazně znehodnocena. Bohužel, tohle je nepřenosné, části čtenářů to bude ihned jasné, ale ty nemusím přesvědčovat, té další časti nemám jak vysvětlit, co dva tlusté "hromosvody" táhnoucí se na začátku něčeho krásného dovedou.

Nechápu, jak může město doufat, že dostane povolení vytvořit na geologické přírodní památce něco podobného. Nechápu, jak tam něco takového už může být, když žádné povolení dosud nebylo vystaveno. Nechápu, proč nikdo ani slůvkem nezmínil, že se něco podobného chystá, ačkoli máme poslední dobou zastupitelstvo každých čtrnáct dnů.  Ale chápu, že v přímém přenosu můžeme  sledovat, odkud v Čechách pramení  hluboká nedůvěra k voleným orgánům.

P.S. III:

Zákon č.114/1992 Sb. Zákon o ochraně přírody a krajiny
§ 36
Přírodní památka


(1) Přírodní útvar menší rozlohy, zejména geologický či geomorfologický útvar, naleziště vzácných nerostů nebo ohrožených druhů ve fragmentech ekosystémů, s regionálním ekologickým, vědeckým či estetickým významem, a to i takový, který vedle přírody formoval svou činností člověk, může orgán ochrany přírody vyhlásit za přírodní památku; stanoví přitom také její bližší ochranné podmínky.

(2) Změna nebo poškozování přírodní památky nebo její hospodářské využívání vedoucí k jejímu poškození jsou zakázány.

1 komentář:

  1. 1. Branické skály jsou také prirodní oamatka a jak se tam panečku hezky leze.
    2. Uklidni se, a uvedom si, kolik to do Slaného privwde turistů.... a kolik takoví "ferratisti" zanechají ve Slanem penez... kazdej z lezců ti tam nechá aspon dve kila za obed v hospode a par piv ... navíc to otevira moznost k podnikaní... pujcovna vybavení v Dečíně hkasí rekordní tržby....
    Konec falešnému patriotismu.... Nahodou znam spoluautora tech lezeckych cest... a ti opravdu tech penez moc nemají...
    Naopak trest by zaslouzil ten, kdo nejprve povolil stavbu Via Ferraty... a kdyz sw do toho kluci vysypaly ze sveho, tak tam nekdo poslal hasiče aby to vyškubaly.... a jeste ten matroš drze slozily pred barákem do jednoho zamotanyho kluba.... Obcané mesta Slaného mam pocit ze jste malomestská cházka bez zdravého rozumu.

    OdpovědětVymazat

Děkujeme za Váš příspěvek. Občané Města Slaného