sobota 25. dubna 2015

Koaliční převolební sliby - I (a dodatečně připojená výzva k zveřejnění dokumentů kraje)

Ve čtvrtek večer jsme na zasedání zastupitelstva mohli sledovat v přímém přenosu skutečné představy  koalice o transparentnosti a vztahu k životnímu prostředí.


Připomínám, že
 • zastupitel za Unii pro sport a zdraví Richtr se rozhodl zřídit lezeckou stěnu v přírodní památce Slánská hora,
 • starosta města Zálom (ČSSD) se osobně angažoval při získávání povolení pro tuto stavbu na kraji,
 • radními jsou dále pánové Zlámal a Zíma (ANO), Drholec a Heřman (Unie pro sport a zdraví), Hůla (Strana svobodných občanů), Peška (Naše město/KSČM),
 • o záměru zřídit lezeckou stěnu na přírodní památce nebyl nikdo informován, takže se nemohl případně účastnit povolovacího řízení, jak to zákon např. umožňuje ekologickým organizacím
 • ačkoliv kraj dosud povolení nevydal, na lezecké stěně jsou již připevněna ocelová lana, takže ani v případě zamítnutí žádosti nelze stěnu vrátit do původního stavu, město provádí zásah do geologické přírodní památky bez příslušných povolení 

A nyní tedy z volebních programů, vycházím z přehledu na stránkách OMS:

ANO leták (nic jiného ANO před volbami nepředložilo):
 •  zlepšení Vaší informovanosti
ČSSD - volební program
 • o transparentnosti jsem nic nenašel, mylně jsem se domníval, že nepřítomnost zmínky o transparentnosti znamená, že pro ČSSD je transparentnost samozřejmostí, dnes je mi jasné, že tím od začátku jasně dávala najevo, že lidé nemají do městských záležitostí co mluvit

Naše město / KSČM
 • v žádném ze zálohovaných dokumentů jsem nenašel nic relevantního, platí tedy to samé co pro ČSSD
  
Unie pro Sport a zdraví
 • Město je však ze všech stran obklopeno lokalitami, které lákají k výletům a odpočinku (zejména Háje, Slánská hora, Boží hrob, okolí místních rybníků). Tyto lokality je třeba uchovat a trvalou péčí umožnit jejich aktivní využívání občany a návštěvníky města. - takže vlastně ano, pro svoje voliče zřejmě lezeckou stěnou plní svůj závazek a názor ostatních či snaha o nalezení rozumných kompromisů je nezajímá

 Strana Svobodných Občanů

 • Transparentnost prioritou programu, ale nic jasně použitelného pro tento případ jsem nenašel

Takže s trochou překvapení zjišťuji:

 • Žádná z koaličních stran se nezavázala k péči o přírodu, žádná se nezavázala, že bude informovat veřejnost o akcích, pokud nejsou finančně náročné, žádná ze stran se nezavázala, že bude čekat na příslušná povolení, než začne něco budovat.

Koaliční strany tím, že nedodržují ducha ani doslovné znění zákona o ochraně přírody nijak neporušují své předvolební sliby a očekávám, že v tom budou dále pokračovat. 

----------
Tento článek jsem psal  odpoledne a nakonec jsem se ho rozhodl nepublikovat, dokud nezjistím reakci města na tyto události.

Dnes večer jsme při procházce zjistili, že lana ze skály byla odstraněna (úchyty na ně samozřejmě ne, ty jsou trvale zapuštěny). Po návratu domů jsem předpověděl na svém FB:

V pondělí očekávám tiskovou zprávu města, jak se u nás již stalo dobrým zvykem, že jsme si ta lana vymysleli.
Jen co jsem jej odeslal, byl jsem upozorněn na článek na FB města:

https://www.facebook.com/mestoslany

který mj. tvrdí:

"Příprava ferraty ve Slaném byla přitom od počátku prováděna v souladu s podmínkami, které dal Krajský úřad Středočeského kraje, odbor životního prostředí i v souladu s instrukcemi odborů Městského úřadu ve Slaném. "


"Přesto na jednání zastupitelstva ve Slaném ve čtvrtek 23.4.2015 zastupitelé ODS, nebo ex ODS Hrabánek, Bartoníček a zejména Matoušek , který se k překvapení všech vydával za zkušeného horolezce, napadli tento projekt naprosto nehoráznými, většinou naprosto lživými argumenty"

Takže místo toho, aby město alespoň dodatečně projevilo alespoň trochu lítosti nad nedodržením zákona, přešlo, přesně jak jsem očekával,  do protiútoku.

Rovněž se objevil program dalšího zastupitelstva, který vůbec neobsahuje bod projednávající Slánskou horu, ačkoliv právě při jeho projednávání koaliční zástupci odešli a tím bylo jednání ukončeno (v jednání bylo ještě možné pokračovat 10-15 minut).

Možná jsem velká naivka, ale nedomnívám se, že s takovým způsobem jednání souhlasí všichni spolustraníci a spolukandidáti našich radních, kteří přestali respektovat i ta nejzákladnější pravidla politické korektnosti.

Prosím je tedy, aby neuvěřili všemu, co jim budou jejich radní zajisté velmi barvitě vysvětlovat, ale nechali si ukázat dokument, který dokazuje, že:

"Příprava ferraty ve Slaném byla přitom od počátku prováděna v souladu s podmínkami, které dal Krajský úřad Středočeského kraje, odbor životního prostředí"

Nevěřím, že krajský úřad dovolil provádět před vydáním stanoviska  jakékoliv nevratné změny. Město má podle mne dvě možnosti, buď zveřejní dokumenty krajského úřadu, ze kterých vyplývá, že mohou být prováděny trvalé změny, nebo uzná, že se dopustilo protizákonného jednání a pokusu o oklamání zastupitelů a veřejnosti a vyvodí z tohoto závěru důsledky.


Miloslav Nič
STAN

P.S. - I : podle p. Pešky stránky https://www.facebook.com/mestoslany nemají nic společného s městem ani s p. Peškou2 komentáře:

 1. "...žádná ze stran se nezavázala, že bude čekat na příslušná povolení, než začne něco budovat"
  Ale všichni zastupitelé složili slib "...řídit se Ústavou a zákony České republiky"

  "Příprava ferraty ve Slaném byla přitom od počátku prováděna v souladu s podmínkami, které dal Krajský úřad Středočeského kraje, odbor životního prostředí"

  To bych nerozporoval, ale je realizace (osazení lan) přípravou?

  R r

  OdpovědětVymazat
 2. Ještě můžu doplnit:

  MUDr. Jakub Heřman (radní, USZ): Co bych chtěl v rámci svého působení na radnici změnit, nebo v čem vidím centrum svého zájmu. ... Dalším bodem mého zájmu bude podpora projektů, podporujících sportovní aktivity a to především aktivity neorganizované, budováním sportovišť ve stávajících lokalitách a již zbudovaných sportovních areálech. In line dráha na vnějším oválu atletického stadionu , zbudování lezecké stěny (via ferrata) v lokalitě bývalého lomu na Slánské hoře. Vybudování bikrosové trati tamtéž. Jedná se o projekty nízkorozpočtové s nízkými náklady na provoz i údržbu.

  Zdroj: slanske-noviny.cz - Jak to vidí
  2014-12-31 09:13:06, - redakce - článek bez podpisu


  R r

  OdpovědětVymazat

Děkujeme za Váš příspěvek. Občané Města Slaného