Když se v únorové Slánské radnici objevil článek „Slaňáci si svůj novoroční ohňostroj obhájili“, byl jsem potěšen, že se konečně nově zvolený starosta Ing. Pavel Zálom (ČSSD) rozhodl napsat svůj první článek po zvolení do funkce. Bylo to sice krátké a ne zcela obratné, ale nikdo nejsme dokonalý.
Poněkud mne překvapila některá sdělení, svědčící o tom, že pro nového starostu to bylo asi poprvé, kdy se slánského ohňostroje účastnil (Pohled z balkonu radnice na zaplněné Masarykovo náměstí ve čtvrtek 1. ledna 2015, kde bylo dle různých zpráv 4 až 5 tisíc lidí, je pro mě jasným signálem toho, že konání novoročních ohňostrojů žádné ankety ani referenda nepotřebuje.), nebo to, že podceňuje profesionalitu tvůrců a organizátorů každoročního ohňostroje (Ohňostroj se pořádá před budovami muzea a knihovny, které obsahují celou řadu historicky významných dokumentů a písemností. V případě nehody by pak mohly být tyto unikáty navždy ztraceny. ... Bezpečnostní riziko pak musíme minimalizovat důkladnou a propracovanou přípravou.).
Nejvíce jsem ale přemýšlel o sdělení ukrytém uprostřed textu:
„K charakteristickým znakům sociální demokracie patří snaha dát veřejnosti co nejširší prostor k vyjádření, ať už formou ankety, či referenda. V poslední době se hodně mluvilo například o vnitrostranickém referendu ČSSD v otázce programových priorit. Podobnou anketu jsem měl v úmyslu vypsat také právě k otázce konání novoročních ohňostrojů.“
To mne ohromilo. Starosta a volební lídr slánské ČSSD měl v úmyslu vypsat anketu k otázce konání novoročních ohňostrojů. Znamená to, že slánský ohňostroj považuje ČSSD jeho ústy za zásadní téma pro chod města a jeho občany? Kde by byla anketa zveřejněna, když významná část návštěvníků přijíždí z okolí Slaného? Jakou odezvu starosta očekával, když na zásadní otázky, zveřejněné v minulosti ve Slánské radnici odpovídalo mezi 10 – 20 občany? Když by například 15 z 20 osob (tedy cca 0,1% obyvatel Slaného) odpovědělo, že ohňostroj chce či naopak nechce, starosta by se řídil jejich hlasem?
Připusťme, že text pana starosty byl první vlašťovkou a ne vše se hned napoprvé
povede. Jsou tu ale i další náměty na zajímavé články. Například výrazné navýšení ceny stočného.
Na řádném jednání rady města dne 17. 12. pod č. 12 totiž rada rozhodla o úpravě ceny nájmu vodohospodářské infrastruktury na 5,5 mil. Kč (plus DPH). Jednalo se o zvýšení z původních 4 milionů (plus DPH).
Pomiňme fakt, že snaha o zvýšení příjmů a snížení výdajů v rozpočtu města, sama o sobě jistě chvályhodná, vedla k několika nepříliš šťastným rozhodnutím při schvalování rozpočtu města pro rok 2015. Pomiňme i dojem, že důvodem bylo nalézt především finanční prostředky pro plnění volebního programu komunisty vedeného seskupení Naše město, jak bylo zřejmé ze snahy o prosazení výstavby sportovní haly již na jednání zastupitelstva dne 11. 2. 2015. To možná většinu Slaňáků zatím tolik nezajímá.
Jak je ale možné, že byla zdražena cena stočného všem obyvatelům města i
organizacím navíc o necelé 2 Kč (1,97) na m3, aniž by o tom někdo z vedení města (nemluvě o jejich tiskovém orgánu bulvárního charakteru – Slánských novinách) informoval?
Stočné je nyní ve výši 33,47/m3, kdyby však vedení města nepožadovalo do rozpočtu navýšení o 1,5 mil. Kč (plus DPH), zůstalo by pro nás všechny stočné ve výši 31,51/m3.
Protože “k charakteristickým znakům sociální demokracie patří snaha dát veřejnosti co nejširší prostor k vyjádření, ať už formou ankety, či referenda“, zkusil jsem se ptát. Mám známé a kamarády mezi současnými i bývalými členy ČSSD, bývalými zastupiteli za ČSSD i voliči ČSSD. Nikdo o snaze byť jen informovat je o nadbytečném zdražení stočného neslyšel, nemluvě o snaze „dát veřejnosti co nejširší prostor k vyjádření, ať už formou ankety, či referenda“.
Je zcela zřejmé, že slánská ČSSD je ve vleku KSČM a ANO 2011 a kvůli funkci pro svého zastupitele je schopna a ochotna překousnout mnohé. Komunální volby jsou přece až v roce 2018, tedy za 3 a půl roku.
Slánská ČSSD a především její nadřízené stranické orgány by však neměly zapomínat, že už v příštím roce jsou volby krajské. Středočeská ČSSD bude zajisté chtít obhájit svoji pozici ve vedení kraje a odliv přízně voličů – například i ve Slaném – by jí neměl být lhostejný. Pochopí to někdo z prozíravějších politiků ČSSD, nebo budou ve Slaném sociální demokraté dál hlasovat pro vše, co jim lídři KSČM a ANO 2011 doporučí? Pochopí někdo z prozíravějších politiků ČSSD, že zisk funkce starosty ve Slaném je pro sociální demokraty Pyrrhovo vítězství? Nechme se překvapit.
Pavel Bartoníček
zastupitel, který děkuje svým voličům, že mu zachovali přízeň
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
se zdražila voda jo? Sem se teď dozvěděl prvně ....
OdpovědětVymazat