neděle 7. prosince 2014

Rozpočet města - příjmová stránka

Poté, co se mi náhodou podařilo objevit návrh rozpočtu města Slaný pro rok 2015, pustil jsem se do jeho studia a když už jej budu číst, tak budu své poznámky průběžně zveřejňovat. Upozorňuji, že se jedná o moje osobní postřehy a netuším, jaké zájmy a zdůvodnění se za konkrétními položkami skrývají.

Rovněž nejsem ekonom a tedy původ některých položek je pro mne obtížné rozluštit. Na druhé straně jsem ale celkem zvyklý pracovat s čísly a výpočty, takže se mé poznámky mohou někomu hodit.

Návrh rozpočtu:
http://www.meuslany.cz/data/nastenka/12310navrhrozpoctu2015.pdf.

Plánovaný příjem:  278 milionů  Kč
Z toho daňový příjem: 189 milionů Kč

Hlavní rozdíly proti návrhu na rok 2014:
 • 9 milionů navýšení nedaňových příjmů
  • nová položka- 8 milionů - odvody příspěvkových organizací
   • převod z investičního fondu Nemocnice Slaný, projednáváno na zastupitelstvu
   • zápis 29. zastupitelstva: Zastupitelstvo města nařizuje příspěvkové organizaci Nemocnice Slaný odvod finančních
    prostředků ve výši 6,000.000,- z Investičního fondu Nemocnice Slaný do rozpočtu města v termínu nejpozději do 31.3.2015.
 • 4 miliony - snížen převod z fondu vedlejší hospdářské činnosti
 • 22 milionů - navýšeny ostatní transfery
  • z veké části dotace na modernizaci gynekologicko-porodnického oddělení

Kontext:

Rozpočet 2014:
- plánovaný příjem: 248 milionů
- z toho daňový  příjem: 185 milionů
 
Rozpočet 2013:
 - plánovaný příjem: 246 milionů
 - z toho daňový příjem 178 milionů (v tabulce současného rozpočtu je v porovnání uvedeno 180 milionů, částky se liší u DPH a dani z příjmu závislé činnosti. Bylo by pěkné, kdyby se částky oficiálně uváděné na stránkách města shodovaly, ale na druhé straně rozdíl 2 milionů pro odhad trendů příjmové stránky není významný.)


Závěrečný účet 2013
- příjem 267 milionů
- hlavní rozdíl: 24 milionů vyšší položka u přijatých dotací
- daňový příjem: 180 milionů

Můj závěr

Plánované příjmy jsou splnitelné, i když na horní hranici možného. Příjmová stránka je stejně jako u téměř všech obcí v ČR závislá zejména na hospodářských výsledcích státu, tedy odvodech z DPH a dalších celostátních daní, které město nijak ovlivnit nemůže.

V porovnání s rokem 2014 se počítá s  dalším navýšením příjmů ze státního rozpočtu a to může být problematické. Pokud se  potvrdí obavy z nepříznivého hospodářského vývoje v roce 2015, původně plánovaný mírný přebytek se může přeměnit v mírný deficit. Zřejmě se však bude jednat i při negativním vývoji o jednotky milionů a tedy nic dramatického.

Jedinou reálnou možností výrazně posílit příjem města je získávání dotací, pokud možno s minimální finanční spoluúčastí města. Tuto stránku rozpočtu však současné vedení zatím ovlivnit nemohlo. Uvidíme příští rok, zda se nějaké prostředky podaří získat.


Miloslav Nič
STAN

2 komentáře:

 1. Zajímavých je těch 8 mil z příspěvkových organizací, po pravdě, tomu nerozumím...

  OdpovědětVymazat
 2. Tato záležitost se probírala na 29. zastupitelstvu před volbami. Pokud tomu rozumím správně, tak se celá částka týká nemocnice. Protože se velmi dlouho otálelo se zahájením rekonstrukce gynekologického oddělení, došlo k problémům se spolufinancováním dotace a toto opatření tento problém zákonným způsobem vyřeší. Ale bez záruky, je to jen můj dojem z poněkud spletitého vysvětlování na zmíněném zastupitelstvu. MN

  OdpovědětVymazat

Děkujeme za Váš příspěvek. Občané Města Slaného