úterý 4. listopadu 2014

Nesnesitelná lehkost svobodného bytí (povolební úvaha čtvrtá)


Na diskusních fórech portálu „Slánsko“, kde se v některých obdobích zdálo, že zde pod několika různými přezdívkami diskutují pouze dva protagonisté (L. Sch. + L. P.), stále ještě někteří jedinci píší pod svými jmény, či se dokáží pod své věty podepsat. I proto je zajímavé zde zveřejněné příspěvky sledovat.

Když psal slánský lídr kandidátky SSO „myslet si o ODS, že je pravicová strana, to chce hodně fantazie1, zdálo se, že se na naší komunální scéně vynořuje nový pravicový subjekt.

Bylo to krátce poté, co se na serveru Slánské noviny, mnohými vnímaném jako komunistické médium, které vytváří zdání objektivity, objevila informace, že se k předvolebním rozhovorům sešli „v příjemném prostředí Pivovaru Antoš zástupci Strany svobodných občanů a koalice Naše město“ a  v závěru jednání se obě strany „shodly na tom, že je třeba hledat jiné formy řízení města, než dosavadní striktní dělení na koalici a opozici.“2  Nežijeme v totalitě a tak se může scházet každý s každým, i když předvolební schůzka tak politicky odlišných subjektů je přinejmenším důvodem k údivu a podrobnějšímu sledování vývoje.

Předvolební hesla Svobodných pro méně zběhlé voliče působila úderně a vedoucí kandidáti se dále presentovali jako pravicový subjekt, například odpovědí jednomu z anonymních diskutujících: „Chápu, že je pro Vás nepříjemné, že ODS vyrostla konkurence. Ale ubezpečuji Vás, že kdyby bylo v zastupitelstvu vše v pořádku, nikdo z nás by do politiky nevstupoval. Vám současný způsob vládnutí ve městě vyhovuje, mně ne. To je důvod, proč jsem šel na kandidátku. A osobně dávám přednost racionalitě před volebním programem.3
Po volbách to však již bylo jinak. Výsledek ukázal, že ODS konkurence nevyrostla a tak nastal čas demokratické diskuze, ve které se většina zúčastněných postavila na stranu uvažované koalice.“4 Tedy té, která bude 5. listopadu ustavena, ale předjednána byla již před volbami.

Lídr SSO zdůvodnil své počínání následovně: „za sebe mohu říci, že jakéhokoliv jiného komunistu bych v radě města nechtěl a nepodpořil, ale u pana Pešky udělám výjimku. Na zasedáních zastupitelstva jsem samozřejmě několikrát byl. A právě to, co jsem tam viděl, mi utvrdilo v názoru, že člověka kvalit p. Pešky je v radě města třeba. Byl to pro mě smutný pohled, když největším demokratem při sporech nejen o parkovací dům, byl zástupce KSČM, pan Peška.

Bezprostředně po volbách jsem odmítl nabídky všech stran, které mi oslovily se žádostí o schůzku, protože jsem trval na tom, že další kroky podnikneme až po setkání kandidátů Svobodných, kteří věnovali svůj čas a svá jména s kandidaturou ve volbách. A na tomto setkání jsme se s ohledem na výsledek voleb shodli na dalším postupu a na variantách složení případné koalice s námi. Nežene nás nějaká touha po moci a nebrzdí nás žádná nenávist či směrnice ústředního výboru nějaké politické strany. Každý náš kandidát se rozhoduje sám za sebe. A přesto máme konkrétně na osobě p. Pešky shodu.5

Pomiňme skutečnost, že kromě L. Pešky se žádný jiný současný komunista do zastupitelstva nedostal a tak u jiného komunisty výjimku prostě udělat nelze. Spíše se začíná objevovat to, co mnozí pravicoví voliči vyčítali a oprávněně vyčítají ODS, tedy, že kvůli vstupu „do vlády“ byla ochotná ke kompromisům až za hranici toho, co její členové a sympatizanti snesli.
Jako by to slánská kandidátka SSO kopírovala: „Zdůraznili jsme, že ačkoli vlezeme do jakékoli koalice, chceme spolupráci napříč politickým spektrem. Nevidím jediný důvod, proč by na úrovni města musela stát tvrdě opozice proti koalici. Snad chceme všichni to nejlepší pro město, ne?6  Což lídr kandidátky vyjádřil naprosto pragmaticky: „Pokřikování z opozičních míst není cesta ke změně, kterou jsme před volbami deklarovali. To je jen mrhání časem. Tuto pózu přenechám jiným.“7

Zdá se, že myšlenková flexibilita překvapila nejen některé slánské voliče ale i republikové vedení Strany svobodných občanů: „Ani ve snu nás nenapadlo, že by se zastupitelé zvolení za Svobodné spojovali v koalici s komunisty, jako se to stalo ve Slaném.  Nespolupráci s lidmi, kteří se nezřekli komunistické ideologie, považujeme za věc základní lidské slušnosti. Navrhneme Republikovému výboru přidat do pravidel zákaz spolupráce se stranami obhajujícími totalitní ideologie.“8 Tak jsme se opět ze Slaného dostali do vyšších než komunálních sfér politiky.

Bude proto zajímavé sledovat, zda se členové koalice – a především oba zastupitelé za Svobodné – vyhnou při hlasování schématu koalice/opozice a budou podporovat jakýkoliv smysluplný návrh z řad „opozičních“ zastupitelů. Nebo zda sklouznou k modelu, který před volbami kritizovali (a často neoprávněně). Nechme se překvapit. 

Pavel Bartoníček
zastupitel, který děkuje svým voličům, že mu zachovali přízeň


1 J. Hůla, 17. 9. 2014 - 18:41
2 http://www.slanske-noviny.cz/clanek/v-pivovaru-antos-se-diskutovalo-o-politickych-vyhledech
3 J. Chyský, 30. 9. 2014 - 15:50
4 J. Hůla, 24. 10. 2014 - 13:55
5 J. Hůla, 24. 10. 2014 - 11:26
6 J. Chyský, 24.10.2014 - 10:37
7 J. Hůla, 23. 10. 2014 - 14:52
8 http://web.svobodni.cz/clanky/stanovisko-svobodnych-k-povolebnim-jednanim

2 komentáře:

  1. Jak se dají číst texty na "bloggeru", na které jsou zde odkazy? Google účet mám, ale přístup do blogů ne.

    OdpovědětVymazat
  2. Dobrý den, čísované odkazy vedou k odkazům pod čarou, ve kterých jsou citovány časy vystoupení na serveru: http://diskuze.slansko.cz/

    Já dostal příspěvek pana Bartoníčka ve Wordu a tak jsem jej převedl sem, jak nejlépe to šlo.

    Doporučuji přejít na: http://diskuze.slansko.cz/vyhledavani , zadat např. Hůla a nalézt daný vzkaz.

    MN

    OdpovědětVymazat

Děkujeme za Váš příspěvek. Občané Města Slaného