neděle 12. října 2014

Povolební mudrování

Dovolte mi zahájit poslední volební zprávu citátem největšího českého génia:
"Na pokraji smrti hladem, na pokraji smrti vyčerpáním, ale stálo to za to!" :)

Z pohledu OMS je výborné, že jsme se dostali do zastupitelstva a máme 2 zastupitele, tentokrát již zvolené v našich barvách:
 • Martina Matouška
 • Pavla Bartoníčka
Při prvním čtení výsledků voleb možná některé občany trochu vyleká věta: do zastupitelstva se dostalo 9 seskupení, nejsilnější strana má 5 křesel, k zisku  většiny je zapotřebí alespoň 14 křesel, a představí si, jak by to po takovém výsledku vypadalo v poslanecké sněmovně.

Samozřejmě, nelze vyloučit, že si nakonec Slaný na poslaneckou sněmovnu hrát bude, ale po pravdě si to nemyslím. Při pohledu na jména nově zvolených zastupitelů se nabízí řada kvalitních seskupení, které jsou schopné dosáhnout nadpoloviční většiny.

Navíc je  zřejmé, že už se jen velmi těžko mohou opakovat nepěkné okamžiky minulých let, kdy koalice nedůstojně ponižovala opozici a ta jim to pak v posledních letech začala občas vracet.

Karty jsou rozdány a řádně zamíchány. I nejsilnější stranu může snadno v koalici nahradit téměř libovolná kombinace dvou dalších seskupení, druhou nejsilnější už jakákoliv kombinace. Takovéto prostředí nepřeje silovým řešením, ale vyžaduje umění kompromisu a upřednostnění konkrétních řešení před demonstrací síly.

OMS před volbami jasně deklarovala, že bude na řešení problémů spolupracovat s kýmkoliv a že do městské rady nepodpoří žádného kandidáta z kandidátky KSČM: Naše město. Osobně se domnívám, že nás čeká opoziční role a myslím, že jak naši zastupitelé, tak i my ostatní se ji zhostíme velmi dobře.

A na závěr mé osobní pocity:

Včera jsem posílal svůj odhad našeho volebního výsledku, ve kterém jsem psal: "očekávám 3 mandáty, budu spokojen se 2" a můj dnešní pocit tomu odpovídá.

Očekával jsem, že komunisté budou hrát v novém zastupitelstvu mnohem větší roli, než to nyní vypadá. V zastupitelstvu jsou jen tři zástupci za kandidátku KSČM a proti dvěma z nich mám jedinou námitku: byli ochotní kandidovat na komunistické kandidátce. V zastupitelstvu je jediný člen KSČM a to nikdy předtím nebylo. Takže v tomto ohledu jsem nadšen.

Neočekával jsem, že budu zastupitelem, ale řekněme 3. až 5. náhradníkem. Nečekané podpory, které se mi dostalo od tolika místních lidí, si velmi vážím. Byly to moje první volby a navíc jsem byl z několika zdrojů upozorněn na to, že lidé, kteří o mne slyšeli jen z doslechu, mne považují za velmi kontroverzního člověka.

Takže moc děkuji, za OMS i za sebe. :)

Volební výsledek OMS/STAN
Miloslav Nič

6 komentářů:

 1. nemyslím si že by Oms zůstal v roli opozice. Máte kvalitní dva zastupitele Ing. Bartoníčka vzděláním a M.Matouška s odvahou bojovat se svým názorem a stát si za ním, ale je to jak jste napsal věc kompromisů.
  Mimochodem velice mě překvapilo mě Vaše poslední vystoupení na ZM., je to opravdu o kompromisu a rozumu....

  OdpovědětVymazat
 2. Děkuju:) Já myslím, že nejpravděpodobnější varianta je opozice. Opozice není žádné sprosté slovo. Pokud se ukáže, že je možnost stát se součástí rozumné koalice, tak to přivítám.

  Souhlasím s Vámi, že máme velmi kvalitní zastupitele.

  Ale já opravdu nejsem žádný zapálený revolucionář. Jsem přesvědčen o tom, že podepsání dodatku 7 bylo naprosto zásadní pochybení rady, které by ve vyspělejších demokraciích vedlo k dobrovolné rezignaci radních. To ale nic nemění na tom, že podle mne je mezitímní smlouva s Komou dobrý počin.

  Miloslav Nič

  OdpovědětVymazat
 3. Nechci polemizovat o tom kde se stala chyba, mám na to svůj názor ( malinko odlišný)
  Alke vážím si toho, že chcete jít při řešení PD cestou, která sic bude delší , ale mohla by problém vyřešit ku všeobecné spokojenosti. Koma si vezme dům zpátky , poučena z technologických chyb přebuduje technologii a předá městu plně funkční bezporuchový dům. Parkovací časy sice nedostaneme na slibovanou technologicky nemožnou úroveň, ale bude funkční a bezporuchový. A když ne? Minimálně bude získán další manévrovací prostor pro jednání.

  OdpovědětVymazat
 4. Cituji:

  Mohl by se mi někdo znalý situace vyjádřit k informaci kolující po městě, že starostou by měl být pan Leopold, kterému na nátlak pana Zlámala přepustí mandát Standa Berkovec?

  Jak by tohle mohlo být možné? Chápu, že ANO pracuje na jiných než demokratických principech, ale to opravdu většina širokého zvoleného politického spektra odmítá respektovat hlas voličů a zdiskreditovaného nezaměstnaného, který u voleb propadl a nedostal se ani do zastupitelstva, by byla ochotná po účelových rošádách s mandáty pasovat na vůdce města? Je naše město nějaký zaopatřovací ústav a zkrachovalcům, kteří si nedokáží sehnat práci, bude poskytovat obživu tím, že je pasuje do vedoucích pozic?

  Nejsou náhodou ty volby potom zbytečné, když se pak udělá vše proto, aby byl výsledek bez ohledu na voliče a jejich vůli podle původních představ lídrů? Minimálně by se ušetřilo dost prostředků.

  Co na to aspoň Vy z nových zastupitelů, kteří sem chodíte (tedy minimálně pánové Peška, Hrabánek, Matoušek, Hůla, Chyský a teoreticky i Zlámal)? Přijde Vám to normální a podpoříte Vy a kolegové z Vašich uskupení podobný podraz?


  Co tomu říkáte? Jaký na to máte názor za OMS ?

  OdpovědětVymazat
 5. Dobrý den,
  mohu Vám potvrdit stanovisko OMS k případným povolebním rošádám, nikoliv jako vyjádření k schopnostem případných náhradníků, o kterých se nedokáži kvalifikovaně vyjádřit, ale jako přihlášení se k principům, na kterých by měla být i místní politika založena:

  A) bez ohledu na jakékoliv přísliby výhod pro OMS budou naši zastupitelé hlasovat proti účasti komunisty v radě, protože jsme se tak jasně vyjádřili v předvolebních prohlášeních

  B) Odstupování zastupitelů v této době považujeme za podvod na voličích. Lze asi pochopit, že zastupitel po roce zjistí, že z dříve neočekávaných důvodů není schopen zastávat svoji pozici svědomitě a raději rezignuje. Rezignovat před prvním či druhým zasedáním zastupitelstva je však bezpochyby účelový tah, který popírá základní demokratická pravidla.

  Podle mých informací nejsme sami, komu se podobná jednání nelíbí, a odpor k takovým řešením existuje i mezi zastupiteli z nejsilnějších seskupení.

  Miloslav Nič


  OdpovědětVymazat
 6. Děkuji,
  opět jste mě přesvědčil o správnosti mé volby :)

  OdpovědětVymazat

Děkujeme za Váš příspěvek. Občané Města Slaného