V tisku se hodně píše o vlivu nového zákona na lesní školky a další formy péče o děti, které budou novým zákonem negativně ovlivněny, nevím však o žádném zařízení ve Slaném, kterého by se změny dotkly, a proto se zaměřím jen na možnosti, které nový zákon nabízí.
Zákon se jmenuje o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině a o změně souvisejících zákonů, a zaujaly mne v něm následující body:
- péče o dítě v dětské skupině se rozumí pravidelná péče o dítě od jednoho roku věku do zahájení povinné školní docházky, která je poskytována mimo domácnost dítěte v kolektivu dětí a která je zaměřena na zajištění potřeb dítěte a na výchovu, rozvoj schopností, kulturních a hygienických návyků dítěte.
- poskytovatel péče může být vedle zaměstnavatele například i spolek (jehož založení je velmi snadné), který si dá péči o děti do svých stanov nebo obecně prospěšná společnost, která má péči v zakládací smlouvě.
- poskytovat péči se může jen na základě oprávnění a tedy zápisem do evidence poskytovatelů péče
- je třeba, aby poskytovatel péče měl vhodné prostory, které splňují hygienické a další předpisy dané zákonem
- zákon vymezuje skupinu osob, které se mohou o děti starat, mohou to být lidé se vzděláním, které jim umožňuje pracovat jako všeobecné sestry, zdravotnické asistentky, ošetřovatelé, porodní asistentky, zdravotně-sociální pracovníci, zdravotničtí záchranáři, psychologové ve zdravotnictví, sociální pracovníci nebo pracovníci v sociálních službách, učitelé mateřských škol, učitelé prvního stupně základní školy, vychovatelé, chůvy nebo lékaři.
- poskytovat péči se může s úhradou i bez úhrady nákladů
- zákon zdůrazňuje, že počet pečovatelů musí zohledňovat zdravotní stav dětí a počet dětí do dvou let, nicméně stanovuje, že skupina o 7 a více dětech musí mít alespoň dva pečovatele a pokud je v této skupině alespoň jedno dítě mladší 2 let, tak musí být pečovatelé tři. V žádném, případě nemůže počet dětí ve skupině přesáhnout číslo 24.
- stravu mohou poskytovat i rodiče, pokud ji poskytovatel nenabízí, v každém případě je však třeba dodržovat zákonem vymezené hygienické vyhlášky
Zde bych ale viděla možnost pro významnou pomoc města. Je veřejným tajemstvím, že řada městských objektů není využívána nebo je využívána jen částečně. Pokud by město vytipovalo vhodné prostory a v případě zájmu občanů pomohlo s jejich úpravou a zajištěním zákonných norem, tak by vznik několika dětských skupin zajistil chybějící péči o mladší děti a jak již jsem psala v předchozích článcích, již nyní jsou naše mateřské školky schopné přijmout všechny starší děti a v příštích letech se díky populačnímu poklesu ještě desítky nových míst uvolní.
Na závěr mi dovolte jednu poznámku. I když by se mi samozřejmě také líbilo, kdyby nám město i stát přinášely všemožné výhody až pod nos, je mi bohužel jasné, že za každého pečeného holuba, který přiletí do pusy, často přicházíme o několik krocanů, které je sice třeba oškubat, ale zato nasytí mnohem více.
Snažme se nalézt cestu, jak propojit aktivitu lidí tak, abychom si co nejvíce mohli zařídit sami. Úkol města vidím v tom, že bude vytvářet co nejlepší podmínky pro naše aktivity a zajistí ty služby, které si zajistit nemůžeme.
Proto jsem se rozhodla kandidovat do zastupitelstva, abych sama nebo přes zástupce z naší kandidátky prosazovala věci, o kterých se sice nepíše na předních stránkách novin, ale které jsou pro život vlastně mnohem důležitější. Třeba i to, aby každá aktivní maminka či maminky, které se rozhodnou řešit své problémy vlastní aktivitou, našly ve svých snahách podporu a zastání.
Sylva Ničová
OBČANÉ MĚSTA SLANÉHO
Populacni pokles se pristi tri roky Slaneho netyka, zdejsi pocet narozenych deti je stale plus minus stejny - to jenom technicka, protoze ohanet se celostatni statistikou pri planovani na mistni urovni je hloupost, zvlast kdyz data za mesto jsou verejne pristupna. Konkretni cisla a odkaz jsem psal k Matymu na Facebooku, je mi jasne, ze se k vam nemusela dostat: https://www.facebook.com/maty.matousek.1/posts/780853868640168
OdpovědětVymazatNení to hloupost, je to naprosto normální předpoklad, pokud nemáte v danou chvíli přesná čísla a je to zcela obvyklá vědecká metoda. Zvláště když mluvíme o vývoji za několik let a porodnost je pouze jedna ze složek odhadu. Nyní již jsme se dostali ke konkrétním číslům ze školního odboru, podle jejich předpokladů kapacita současných školek kolísá okolo plného naplnění, plus minus 20-30 dětí.
OdpovědětVymazatCo se konkrétní časové řady týka u narozených dětí spadajících pod Slaný:
narození 2008-2011: 610
2009-2012: 574
2010-2013: 543
2011-2014: 510
Trend je zcela zřejmý a odpovídá republikovému trendu.
Manželka se chystá o tom napsat na základě dat ještě jeden článek, ale kdy to bude netuším :)
Miloslav Nič
Miloslav Nič
Ještě jsem si teď uvědomil, že Váš odkaz byl na stránky http://www.czso.cz/cz/obce_d/index.htm , kde jsou pro porodnost ve Slaném čísla jiná. Já předpokládám, že školní odbor již používá zpracovaná data podle nějaké metodiky, která slouží k očištění dat. Čísla z odkazu jsou zřejmě hrubá čísla a nevím, jakou metodikou jsou udávána.
OdpovědětVymazatPokud skutečně dojde k vážným jednáním o budování nové školky, předpokládám, že budou k dispozici ověřené údaje i s vysvětlením metodiky ať již na straně nákladů tak na straně předpokládaného populačního vývoje. Manželka dost často mluví s různými poskytovateli péče o předškolní děti ve Slaném a podle jejího pocitu už určitý pokles začíná být znát.
Z poznámek od manželky jsem pochopil, že největší problém pro mateřské školky představují děti okolo tří let, protože řada z nich nemá potřebné návyky a tedy učitelky stráví velkou část svého času péčí o několik nejmladších dětí. Tento čas nemohou věnovat ostatním dětem, z nichž někteří z domova také nejsou vybaveni právě nejlépe. Pokud by se podařilo zajistit péči o dvouleté a maličko starší děti v dětských skupinách, prospělo by to jak maminkám tak našim současným školkám.