středa 17. září 2014

Příjmy města Slaný v následujícím volebním období

S blížícím se termínem voleb a tedy i s narůstajícím množstvím předvolebních slibů je myslím dobré připomenout, jaké příjmy může město očekávat v následujících letech.

Obrázky  pocházejí z oficiálních stránek  ministerstva financí na adrese :
http://monitor.statnipokladna.cz/2013/obce/detail/00234877

Rok 2013: Rok 2012:Rok 2011
Ačkoliv se při prvním pohledu zdá, že příjmy města významně kolísají,  podrobnější studium ukáže, že opak je pravdou. Kolísání v roce 2011 způsobil jednorázový nárůst přijatých transferů, rozdíl mezi roky 2012 a 2013 pak změna v celostátním rozpočtovém určení daní, při které si menší města a vesnice proti dřívější situaci polepšila.

Jelikož výnosy z vlastní hospodářské činnosti se meziročně nijak významně nemění, tak většina příjmů je dána vnějšími faktory a pokud nedojde k nějakým významným změnám v ČR, k  horšímu či lepšímu, tak lze očekávat, že v příštích 4 letech budeme moci utratit něco přes 1.1 miliardy Kč.

Tato částka nezní sice špatně, když si ale uvědomíme, že i na výdajové stránce je většina položek obtížně ovlivnitelná, tak příliš velký prostor pro investování nezbývá. Některé investice jsou navíc již dnes známé, např. 100+ milionu na rekonstrukci čistírny odpadních vod Blahotice, zřejmě s nulovým příspěvkem ze státních či evropských peněz, téměř 50 milionů na rekonstrukci Londy, s nízkým a ne zcela jistým příspěvkem státních peněz, které již odsouhlasilo současné zastupitelstvo či  nutná rekonstrukce zimního stadionu.  V kuloárech se běžně hovoří o havarijním stavu střech některých objektů, o zanedbaném stavu slánských chodníků a místních komunikací ví ve Slaném každý.

Ať už v příštím zastupitelstvu zasedne kdokoliv, přichází čas ke skutečně koncepční práci, tedy mj. ke stanovení priorit města. Za příklad může sloužit jeden z hlavních bodů volebního programu Našich komunistů, tedy výstavba nové sportovní haly. Nikdo  nezpochybňuje, že by  hala prospěla rozvoji sportu ve Slaném, otázkou zůstává, zda v této chvíli je právě výstavba takové haly ta nejpotřebnější investice.

Každopádně, kdo a jak se bude starat o Slaný příští 4 roky rozhodnou říjnové volby. Občané města Slaného / STAN předložili konkrétní vizi svých priorit i mantinelů povolební splupráce.  Volby by měly být střetem názorů a vizí a k tomu  jasné vymezení pomáhá. Po volbách se musí zvolené strany a seskupení pravidelně scházet a je jejich povinností nalézt co nejlepší naplnění vůle voličů. Obdobné scházení před volbami je však laciný populistický trik v tradicích Národní fronty a Občané Města Slaného se jej neúčastní.

Miloslav Nič
č.2 kandidátní listiny
OBČANÉ MĚSTA SLANÉHO

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkujeme za Váš příspěvek. Občané Města Slaného