pátek 19. září 2014

Předvolební úvaha - slánské "jedničky" v komunálních volbách 2014

Letošní komunální volby jsou v některých ohledech jedinečné, v jiných stejné jako v minulých letech. Jedinečné jsou počtem 11 kandidujících subjektů a kláním o post starosty, který vzhledem k  úmrtí neobhajuje Ivo Rubík, zvolený v letech 1998 – 2010 do čela města 4x po sobě.

Stejné zůstávají populistické sliby některých subjektů i to, že se v programech objevují věci, které jsou buď stěží realizovatelné nebo se již uskutečnily, jen o nich někteří kandidáti nevědí. Protože – i když jen několik týdnů před volbami – dosud všechny subjekty své programy nezveřejnily, bylo by nešťastné porovnávat jen ty volební programy, které má dosud veřejnost k dispozici, protože by toto srovnání nemohlo být objektivní.

Můžeme zatím porovnávat jen velmi málo, budeme- li se držet pouze zveřejněných informací.  Jedním z těchto faktů je, že zatímco většina kandidujících subjektů předkládá plnou kandidátku se 27 jmény, dva subjekty se vydaly jinou cestou a tak TOP 09 nabízí jen 22 jmen a Úsvit přímé demokracie jen jména 4. Takový nedostatek je velmi neprofesionální a v případě druhého ze subjektů je vysoce pravděpodobné, že nemá šanci se do zastupitelstva dostat ani jediným kandidátem. Volební matematika je neúprosná.

Můžeme též porovnávat jednotlivé kandidáty ze všech kandidátek, ale vzhledem k celkovému počtu 269 osob by to byla práce na menší předvolební brožuru, o níž lze pochybovat, že by se stala slánským či regionálním bestsellerem. Lze však zkusit porovnávat lídry jednotlivých kandidátek, z nichž někteří jsou současnými členy zastupitelstva (Dušák, Heřman, Hložek, Hrabánek, Matoušek, Peška), neúspěšnými kandidáty z minulých voleb (Kočka, Slabecký), či kandidují zcela poprvé (Hůla, Zálom, Zlámal). Vezmeme-li jako věkový průměr  47 let, můžeme lídry rozdělit na kandidáty mladší (Dušák, Heřman, Hrabánek, Hůla, Slabecký, Matoušek, Zlámal) a starší (Hložek, Kočka, Peška, Zálom), kdy doyenem a jediným lídrem ve výrazně důchodovém věku je V. Kočka, který již navíc jako lídr kandidátky v roce 2010 neuspěl.

U nově kandidujících nemůžeme srovnávat jejich úspěšnost v minulých volbách, u ostatních by k tomu mohla posloužit přehledná tabulka:


Kandidátní listina 2014
Kandidát 2014
Kandidátka v roce 2010, poř. číslo
Výsledek voleb 2010:
Počet hlasů, pořadí na kandidátce dle hlasů
číslo
název
poř.
číslo
příjmení, jméno, tituly
věk
1
VOLBA PRO SLANÝ
1
HLOŽEK Jaroslav
59
TOP 09 a SNK Volba pro Slaný, 2
1098, 1 místo
3
Úsvit přímé demokracie
1
DUŠÁK Martin Ing.
42
ČSSD, 1
1060, 1 místo
4
Občanská demokratická strana
1
HRABÁNEK Martin Mgr.
41
ODS, 3
1854, 2 místo
5
OBČANÉ MĚSTA SLANÉHO
1
MATOUŠEK Martin
43
ODS, 10
1633, 2 náhradník, zastupitelem se stal po rezignaci Z. Frolíka
6
NAŠE MĚSTO
1
PEŠKA Ladislav RNDr.
56
KSČM, 1
894, 1 místo
7
Unie pro sport a zdraví
1
HEŘMAN Jakub MUDr.
45
USZ, 10
614, 2 místo
10
Sdružení KDU-ČSL, SZ, NK
1
KOČKA Vojtěch
71
Sdružení NK a KDU-ČSL, 1
521, 4 náhradník
11
TOP 09
1
SLABECKÝ Adam Ing.
34
TOP 09 a SNK Volba pro Slaný, 3
661, 6 náhradník


Z ní vyplývá nejen výrazné rozvrstvení hlasů od prvních míst (Hrabánek – 1854 hlasů, Matoušek - 1633 hlasů) až po poslední (Heřman - 614 hlasů, Kočka 521 hlasů) ale také několik výrazných propadů, co se voličské přízně týče (V. Kočka z lídra kandidátky skončil jako 4 náhradník, A. Slabecký ze 3. místa skončil jako 6. náhradník).

Klíčovou otázkou těchto voleb, jak jí vnímá větší část veřejnosti, je otázka, kdo bude novým starostou a kdo další s ním zasedne na městském úřadě jako člen vedení města, tedy jako místostarosta. Příznivci jednotlivých kandidátek se domnívají, že by to měl být právě jejich lídr, oponenti nesouhlasí. U jedněch vadí přílišná ambice, či známá nedostatečná pracovitost, u druhých finančně zajímavé zaměstnání, které by dotyčný nechtěl opustit. Výsledek se samozřejmě dozvíme po volbách, ve kterých tentokrát nebude důležité jen to, kolik zastupitelů „obdrží“ jednotlivé kandidátky ale především kdo bude z těchto kandidátek zvolen. Protože doba, kdy se výrazně zaškrtávaly celé kandidátky, se v těchto volbách ve větší míře nebude opakovat a budou se křížkovat spíše jednotliví kandidáti.

Dovolím si vyslovit „kacířskou“ úvahu, že v případě, kdy se mnozí kandidáti zaklínají větší spoluprací napříč zastupitelstvem, bez ohledu na politické strany (tedy, že by nemusela být koalice a opozice, ale že by všichni byli v koalici, podobající se jakési Národní frontě 21. století), vzroste důležitost užšího týmu, který město vede, tedy místostarostů a členů rady.

Některé kandidátky propagují snížení počtu místostarostů na jednoho a argumentují finanční úsporou. Zapomínají ovšem na to, že schopný člověk dokáže pro město vytvořit výrazně větší hodnotu, než kterou obdrží jako mzdu, včetně odvodů. Proto se domnívám, že by bylo určitě přínosem uvažovat u místostarostech neuvolněných, či o místostarostech na částečný úvazek, kde by například 4 místostarostové na ¼ úvazek mohli mít každý na starosti určitou část kompetencí. Další možností by mohlo být i zvolení tzv. uvolněných členů rady města, kteří by měli jasně dané kompetence a odpovědnost za jednotlivé úseky činnosti „města“, resp. městského úřadu.

Je to jen úvaha ale směřuje k tomu, že budoucí vývoj by nutně nemusel kopírovat dosavadní model, na který si většina voličů a zastupitelů zvykla. Počkejme si tedy na výsledky slánských komunálních voleb a povolební jednání.

Pavel Bartoníček
č.3 kandidátní listiny
OBČANÉ MĚSTA SLANÉHO
 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkujeme za Váš příspěvek. Občané Města Slaného