Provozní náklady za roční provoz mírně přesáhly 1 000 000 Kč (polovinu tvoří nákup služeb, třetinu nákup elektřiny).
Výnosy z parkovného činí přibližně 130 000 Kč. Hlavním výnosem parkovacího domu je pronájem prostor Komerční bance - cca 650 000 Kč.
Roční provoz skončil ztrátou čtvrt milionu korun, přitom více než polovinu nákladů pokrývá pronájem prostor, tedy nikoliv hlavní činnost parkovacího domu. Je rovněž třeba uvážit, že dům nevydělal žádné prostředky na nutnou generální opravu, kterou lze v horizontu 10 let očekávat.
Můj závěr:
- Bude velmi obtížné zajistit, aby si parkovací dům vydělal alespoň na vlastní provoz.
- Pokud se nepodaří udržet pronájem spodních prostor, je to zcela vyloučené.
Jaká může být návratnost stavby, která si nevydělá ani na vlastní provoz?
Připomínám několik výroků z minulosti o návratnosti parkovacího domu:
- devět deset let, když budu velmi při zemi (při ceně 65 milionů - pan místostarosta Hložek 2009 - http://www.oms-slany.cz/2014/04/o-navratnosti-parkovaciho-domu-z-roku.html),
- pan starosta Rubík v roce 2009: Společnost, která uspěje s nejvýhodnějšími podmínkami, celý projekt předfinancuje a zbytek by měl být uhrazen ze zisku parkovacího domu. „Město Slaný by si tak do svého majetku mohlo za zbytkovou cenu parkovací dům odkoupit zhruba za osm až dvanáct let (http://kladensky.denik.cz/zpravy_region/parkovaci20091208.html)
- ČTK v roce 2012: Město předpokládá, že se mu investice vrátí za 18 let. (http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&id=11375&type=1)
Miloslav Nič
Pane Niči, ve článku máte chybu. Pronájem KB nejsou náklady, ale výnosy. Jinak za sebe mohu říci, že provoz PD by měl být okamžitě ukončen jako prodělečný a splátky za PD a výnosy z pronájmu KB by měly být ukládány do notářské úschovy, dokud nerozhodne soud. Jedině tak se lze vyhnout postihu za nesplácení splátek atd.
OdpovědětVymazatJ.Hůla - svobodni@slansko.cz
Děkuji, v textu píšu o výnosech, zavádějící byl zřejmě název článku, přidal jsem do něj tedy slůvko výnosy.
OdpovědětVymazat