pátek 4. dubna 2014

Honza Burdík / Slaňák a cyklista o cyklostezkách


Dobrý den,
pro představu činů minulých zasílám poznámky k tvorbě cyklostezek na Slánsku spolu s dohledanými výsledky příprav a realizace.

V roce 2006 jsem oslovil představitele města s výzvou vytvořit cyklostezky na Slánsku a s nabídkou mé účasti jako aktivního cyklisty na této tvorbě.
Spolupracovali jsme hlavně já, pan místostarosta Bartoníček, paní Kučerová z infocentra, paní Vörösová z městského úřadu a pan Šlajchrt. Město na této otázce již pracovalo.
Počáteční nadšení všech zúčastněných bylo doprovázeno ukázkami různých návrhů studií, map a i podrobných popisů jednotlivých úseků konkrétních cyklotras a cyklostezek - které však byly vedeny pouze na papíře.
V rámci svého podílu na tvorbě jsem (sám i s doporučeními ostatních) vytipoval a projel s GPS (děkuji panu Kozákovi - tehdy tu moc GPSek nebylo :-) ) několik možností.
Výsledky této činnosti pak byly vyvěšeny na webu města Slaný ZDE (A TAKY V PŘÍLOZE MAILU).
Zde se dokonce píše o grantu na dokumentaci k cyklostezce ze Slaného do Krušovic.
Hmatatelným výsledkem několikaměsíční práce byla mapa, kterou na základě těchto podkladů vytvořil Martin Šlajchrt a která byla (možná ještě je?) k dostání v infocentru města.

Bohužel od té doby k žádnému viditelnému pokroku nedošlo.
Dle mých informací všechno skončilo na nezískání písemného souhlasu s cyklostezkou na soukromých pozemcích.
Prý to bylo asi takto: "Já vím, že tu cyklisté jezdí a nevadí mi tu. Ale žádný papír vám k tomu podepisovat nebudu."

Víc jsem neměl síly ani čas se v této oblasti angažovat.
Přednesl jsem po nějaké době vedení města nápad dát cyklistům větší možnosti pohybu po městě. 
Například možnost jízdy po pěší zóně na Londě (děkuji tímto městské policii, že mě nepokutovala, jen napomínala - 2x) či možnost jezdit protisměru v jednosměrné ulici (je tu někdo, kdo nikdy neprojížděl na kole Třebízského ulicí od sokolovny směrem dolů?).

Prý to nejde.

Nejnovější počin, kterého jsem byl svědkem (a částečně spoluautorem) byl výzkum otázek Sportu a města. Toto dotazníkové šetření vedl pan místostarosta Hrabánek a zabývalo se vícero otázkami sportovního vyžití ve městě.
Závěry této práce související s cyklistikou jsou vidět v aktuálním strategickém plánu města.
http://www.meuslany.cz/data/nastenka/10285strategicky_plan.pdf
Např. cituji ze strany 261:
Dle výsledků průzkumu v oblasti sportu mezi veřejností odpovědělo 44 % respondentů, že by přivítali rozvoj cyklostezek a umožnění bezpečného pohybu cyklistů ve Slaném. 40 % respondentů vnímá jako dopravně nebezpečné pro cyklistiku všechny lokality ve městě a 20 respondentů by přivítalo vybudování cyklostezky. 

Proto mě potěšila informace o tom, že jsou ve Slaném lidé, kteří chtějí otázku cyklodopravy ve městě otevřít a dle možností řešit.

Berte prosím výše uvedený text jako osobní vzpomínky jednoho z účastníků. Vím, že všichni zúčastnění věnovali této otázce mnoho času a podílelo se na tom víc lidí, než je zde uvedeno.
Děkuji touto cestou všem, kteří nám pomáhali.
Byla by velká škoda, kdyby všechna ta práce skončila pouze na papíře…

Přeji všem aktivitám v tomto směru mnoho úspěchů, které přispějí k většímu využívání cyklistiky ve města a okolí.

Honza Burdík
Slaňák a cyklista

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkujeme za Váš příspěvek. Občané Města Slaného